755 10. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. De reg. pag. cie. In D.W. 1939 Heft 15 behandelt luit. Kuntzen, -die gedurende twee jaren bij den D. „14 Kompanie" is ingedeeld geweest, e.e.a. over deze reg.pag.cie. Betreffende centralisatie of decentralisatie zegt S., dat de cie. in beginsel in de hand van haar cdt. blijft, doch dat er vele omstandigheden zijn die het noodzakelijk maken, sien.pag. aan batr.. toe te voegein hierbij steeds dezelfde sien.pag. bij dezelfde batn. indeelen, waardoor de samenwerking het best is verzekerd (dit systeem werd vroeger ook bij onze afdn. mitrn. en inf.gs gehuldigd)S. is een tegenstander v?,n het splitsen van de sie. zulks alleen toe te passen in zeer onoverzichtelijk terrein of bij plotseling stooten cp den vij. S. grondt zijn meening op den eisch van eenhoofdige vuurleiding tij de sie. Uit het artikel blijkt, dat niet iedereen deze meening is toegedaan. Ook wij kunnen het bij elkaar houden van de sie. en de eenhoofdige vuur leiding nog niet als dringenden eisch aanvaarden, al moeten wij erkennen, alle practische ervaring te missen. Stellen wij ons een bat.front (600 m) voor en hierop voor pantserafweer beschikbaar 3 stukken pag. Het komt ons voor dat bij een plotselinge nadering van snel oprukkende vij. vewn. dikwijls den sie.cdt. de tijd voor een goede vuurleiding zal ontbreken en het vuren dat tech,nisch niet veel moeilijkheden biedt veelal aan de schutters zal moeten worden overgelaten. En dan rijst bij ons de vraag of een verdeeling van het pag. over het bat.front niet meer vcordeelen biedt dan een centrale opstel ling. Blijkt er in de praktijk wel tijd voor een eenhoofdige vuurleiding te zijn, dan heeft centralisatie natuurlijk voordeelen door verdeeling van de doelen kan de sie.cdt. voorkomen, dat 2 of meer stukken hetzelfde doel bevuren. De sie.cdt. bevindt zich dan bij het middelste stuk (frontbreedte van de sie. 2 a 300 m). Reg. en div. pag.onderdeelen. Op zeer overzichtelijke wijze is in M.W. 1939, Heft 16, in staat-vorm de taak van de reg. en div. pag.afdeelingen in verschillende omstandigheden aangegeven. Op de volgende bladzijden hebben wij dezen staat overgenomen. Vewn. in China. Na te hebben vastgesteld, dat het gebruik van vewn. in China ernstig wordt belemmerd door ongunstige terreinomstandigheden (bergterrein, moe rassen, meren, waterloopen) en dat de Jap. bij den aanvang van het „inci dent" alle ervaring op het gebied van gepantserde eenheden misten, vermeldt D.W. Heft 18, dat de grootste eenheid van de Jap. pa.tpn. wordt gevormd door de pantserbrigade, welke uit 2 pa.regn. a 4 cien., een afd. art. en 1 gemot.inf.reg. bestaat het pa.reg. telt 80 a 90 wagens. Hiernaast heeft men kleinere pa.verbanden, ingedeeld bij de troependeze zouden uit 2 tot 3 cien. a 15 vewn. bestaan. Bij elke inf.div. is organiek 1 cie. vewn. ingedeeld. De vewn. zijn meestal in het zwaartepunt ingezet dit zwaartepunt lag echter meestal niet in front, maar bij de omvattende colonne (waarbij echter nomen voor bekostiging van vlootmaterieel (aanbouwplan 1936) in min dering moest worden gebracht. In de groepeering van de zuivere gewone uitgaven volgens staat IX van de Indische financieele nota, waaraan boven staande cijfers zijn ontleend, is bedoelde rente in de groep „rente en aflos sing" verdisconteerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 83