870 voldoende intellect voor het volgen van de lessen aan de H. K. S. hebben getoond, zullen tot de studiën worden toegelaten. In dezelfde aflevering van „Mavors" geeft Luit. Kol. Int. P. P. W. van Leeuwen een beschouwing over het koken te velde, en wel naar aanleiding van terzake opgedane ervaringen tijdens de gedeeltelijke mobilisatie in September 1938. S. vermeldt de volgende opgedane ervaringen A. Het ontbreekt dikwijls aan inzicht in de waarde en de wijze van gebruik en onderhoud van het, bij het enkelvoudig oorlogsondendeel, inge deelde keukenvoertuig B. Er moet meer aandacht wonden geschonken aan de wijze, waarop gehandeld moet worden als het ingedeelde keukenvoertuig, door eenigerlei oorzaak, komt te ontbreken. Ad A. Elke commandant van een enkelvoudig oorlogsonderdeel en ieder, die daarbij is ingedeeld, zou, daarnaar gevraagd, aanstonds erkennen te beseffen, dat het al of niet gemotoriseerde keukenvoertuig van zeer groot belang is voor de verpleging van het onderdeel. De wijze, waarop het voertuig, tijdens vorenbedoelde dagen, hier en daar gebruikt is geworden en de geringe aandacht, welke er meermalen aan is 'besteed, zoodat het soms, na enkele dagen, tot onbruikbaar wordens toe is verwaarloosd, bewijst echter, dat besef en 'begrip hier niet altijd met elkaar overeenstemmen. Naar het oordeel van S. dient het volgende te worden geëischt De Commandant, bij wiens onderdeel het voertuig, bij intredende mobili satie, wordt ingedeeld, zal moeten zorgen a. dat hij het in vredestijd goed heeft aangekeken. Bij de bezoeken aan de mobilisatiecentra, die tegenwoordig regelmatig plaats vinden, moet daar voor gelegenheid zijn b. dat hij, wanneer het onderdeel op voet van oorlog is gebracht, nagaat of het bij het voertuig ingedeelde personeel zijn taak goed verstaat, voor namelijk of de treinsoldaat en de menagemeester voldoende ter zake kundig zijn c. dat hij vooral gedurende den eersten mobilisatietijd dit voertuig, even als overigens de andere treinvoertuigen, goed in het oog houdt voor wat hun gebruik en onderhoud betreft en dat hij, als hij zulks zelf niet kan doen, bijv. zooals veel gebeurde door gebondenheid aan den cop. daarvoor een officier aanwijst. De vredescommandanten zullen er op hun beurt voor moeten zorgen a. dat de commandanten der enkelvoudige oorlogsonderdeelen bij eerste, zoowel als bij herhalingsoefeningen, bij het bezichtigen van mobilisatiecentra, voldoende gelegenheid krijgen om zich van het gebruik van den keuken wagen op de hoogte te stellen b. dat het in te deel en kokspersoneel, alsook de menagemeesters, behoor lijk worden geoefend in het gebruiken en het omgaan met het keuken voertuig in den ruimsten zin van het woord en dat voor de laatstgenoemde functie handige onderofficieren bestemd worden, met veel verantwoorde lijkheidsgevoel. De legerleiding tenslotte zal, naar het S. toeschijnt, de thans bestaande opleiding van treinsoldaten eenigermate moeten verbeteren. Het lijkt n.l. aan twijfel onderhevig of de paardenoppassers van de Cavalerie, die alleen bij hun herhalingsoefeningen bij de Treinafdeelingen tot treinsoldaat worden opgeleid, wel volledig voor hun oorlogstaak geschikt zijn. Zij zullen naar de meening van S. bij elk voertuig van de treinen moeten kunnen optreden. Als zij bij intredende mobilisatie, als alles vlug in z'n werk moet gaan, te veel moeilijkheden hebben met aanspannen en als zij bijv., hetgeen hier en daar gebeurde, de tuigen, waarmee de paarden gevorderd worden, aanwenden, omdat zij daar beter mee overweg kunnen dan met de opgelegde tuigen, dan hapert er uiteraard iets. Bij de voortschrijdende verbetering van het leger zal het niet moeilijk zijn ook hierin te voorzien. Ad B. Reeds bij de eerste concentratiemarschen waren er keukenvoertuigen, die „het gelid verlieten" en van dijken en bruggen naar beneden gingen. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 100