871 gedeeltelijke mobilisatie van September 1938 heeft dat ten overvloede weer eens aangetoond. In een land als Nederland, met dikwerf hooge dijken en smalle bermen, kan dit wel niet anders, als nog in aanmerking wordt genomen, dat vaak moet worden gemarcheerd in den nacht met kort te voren gevorderde en dus ongewende paarden. S. stelt nu de vraag „Hoe voorzien nu de op deze wijze gedupeerde onderdeelen in hun voeding S. komt tot de conclusie, dat het noodzakelijk is, de man te doen oefenen in het zelf bereiden van eten in zijn kookketeltje. Tot heden toe was de korte oefentijd een beletsel om den soldaat zaken als deze bij te brengen, wellicht dat bij den tegenwoordigen oefentijd het mogelijk zal blijken daarvoor tijd uit te trekken. Verschenen is, een „Encyclopaedie voor voedings- en genotmiddelen". Samengesteld door Dr. M. Wagenaar, scheikundig bacterioloog aan den keuringsdienst van waren voor het gebied Rotterdam, uitgekomen bij de N. V. Uitgeverij de Torenkrans, Zeist. Bij de samenstelling van dit werk heeft de bedoeling voorgestaan een practisch boek te geven, bruikbaar voor vele belanghebbenden. In dit werk is in ruime mate opgenomen alles wat met de kennis van voedings- en genotmiddelen in verband staat en het geeft een uitgebreid overzicht van gegevens omtrent samenstelling, voedingswaarde, wijze van bereiden, kenmerken van zuiverheid, soorten, kwaliteiten, handel, cultuur enz. Een groote plaats is ingeruimd voor wat betreft de overheidsbemoei ingen in Nederland, inzake de vereischte kwaliteit van de voedingsmiddelen. Niet alleen de wettelijke eischen worden bij tal van artikelen gegeven, doch ook worden vele aanwijzingen verschaft, waardoor een eenvoudige controle en kwaliteitsbeoordeeling mogelijk wordt. Aanwijzingen zijn in het werk opgenomen betreffende voedselkeuze, rationeele voedselbereiding, voedings leer, onder- en overvoeding, enz. In de Revue de l'Intendance, aflevering MaartApril 1939 geeft de Intendant Mil. Ire cl. Roux een beschouwing over het gebruik van maga zijnen en treinen ten dienste van de voorziening in de verplegingsbehoeften te velde. Met voorbeelden uit de geschiedenis wordt door S. aangetoond, dat afwisselend de voorkeur werd gegeven aan het opslaan van groote voor raden in magazijnen in den rug van het leger en aan z.g. rollende magazijnen, welke de strijdkrachten moesten volgen. De voor- en nadeelen van beide systemen worden aan de hand van verschillende voorbeelden naar voren gebracht. De ontwikkeling van het militaire transportwezen wordt aan een bespreking onderworpen om daarna de vraag te stellen, hoe men zich de aanvulling van verplegingsbehoeften in de toekomst moet voorstellen nu door het gebruik van bombardementsvliegtuigen de aanvulling uit maga zijnen, welke aanvallen uit de lucht te duchten hebben, in het bestek van den daa. niet altijd meer te rekenen valt. S. vestigt de aandacht op het gebruik van vliegtuigen als transportmiddel voor aanvoer van verplegingsbehoeften en noemt dan een zestal sprekende voorbeelden (Abessynië) waarin voor genoemd doel veelvuldig van vlieg tuigen gebruik werd gemaakt. Een en ander was hier mogelijk aangezien in de lucht geen tegenactie te verwachten was. S. besluit zijn artikel met de verwachting uit te spreken, dat het vlieg tuig ten dienste van den „aan en afvoer" slechts incidenteel in gebruik zal worden gesteld. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 101