872 Geneeskundige Dienst. Militair Geneeskundig Tijdschrift, Juli 1939. Grondslagen voor de orga nisatie van een psychiatrischen dienst te velde" door H. Grelinger, reserve officier van gezondheid 2de kl., assistent aan de psychiatrische kliniek der Rijksuniversiteit te Leiden. De krijgsgeschiedenis geeft talrijke voorbeelden van de catastrophale uitwerking, welke massaal optredende geestesstoornissen op het gevechtsveld kunnen hebben. Echter niet alleen het massaal optreden van bijv. schrik- syndromen behoeft ongunstig te werken, reeds een enkele psychoselijder is voldoende om het moreel van den troep ernstig te ondermijnen. Indien zich bij een der manschappen van een bataljon een psychose manifesteert, geldt voor dit bataljon het spreekwoord, dat een keten niet sterker is dan haar zwakste schakel. Volgens S. is het daarom dringend noodig de problemen van een psychia trischen dienst te velde ernstig in studie te nemen en voor zoover mogelijk reeds in vredestijd voorbereidingen te treffen. De noodzakelijkheid hiertoe werd herhaaldelijk en met klem, o.m. op het in 1930 in Den Haag gehouden militair-medisch congres bij monde van Fribourg-Blanc, Loretz, Madigan en Odom naar voren gebracht. Het is een thans algemeen erkend feit, dat elke vorm van oligophrenic uit het leger moet worden geweerd. Het mag waar zijn, dat in vroegere tijden debielen op grond van hun veelal groot uithoudingsvermogen bruikbare soldaten waren, voor den modernen oorlog zijn zij ten eenen male ongeschikt. In het begin van den wereldoorlog deelde men dit inzicht nog niet, en werden debielen vaak te werk gesteld bij wegen- en bruggenaanleg. Spoedig zag men zich echter genoodzaakt daarvan terug te komen, omdat het onmo gelijk bleek deze menschen in het gareel der militaire discipline te spannen, terwijl zij voorts als simulanten en aggravanten meer last dan voordeel bezorgden. Verreweg de meeste delicten in oorlogstijd worden door debielen gepleegd en in gevaarlijke situaties zijn zij de eersten, die met panieksydromen reageeren. In een strenge elimineering van dezen vorm van zwakzinnigheid in vredestijd ligt een der meest belangrijke prophylactische maatregelen ter voorkoming van massaal optredende geestesstoornissen aan het front. Waar echter, vooral in het verdere verloop van een oorlog, de keuringen steeds minder streng zullen worden en het aantal zwakzinnigen in het leger derhalve hoe langer hoe meer zal stijgen, is het de taak van den psychia trischen dienst, alsdan iederen oligophreen, daar waar hij moeilijkheden veroorzaakt, onmiddellijk uit het militaire milieu te verwijderen. Wat de eigenlijke psychosen betreft is het lang een strijdvraag geweest, of deze onder invloed van de oorlogsgebeurtenissen al dan niet een stijging vertoonen. Vrij algemeen wordt dit thans ontkend. Wel geeft men toe, dat de oorlog en het militaire leven menige latente psychose sneller manifest doen worden. Prophylactisch kan men in dit opzicht weinig bereiken, aangezien latente psychosen zich door niets openbaren en derhalve bij de keuring niet als zoodanig herkenbaar zijn. Belangrijk voor den geest van den troep is het echter, dat patiënten bij wie een psychose manifest is geworden, zoo snel mogelijk naar het achterland worden geëvacueerd. Hiertoe dient volgens S. een psychiatrisch geschoold medicus in voorste lijn uiterlijk bij de hoofdverbandplaats aanwezig te zijn. Deze draagt zorg dat de reactief psychotische patiënten, die niet behoeven te worden afgevoerd uit het operatiegebied, worden gescheiden van de lijders aan endogene psychosen, waarvoor een zoo spoedig mogelijke overbrenging naar gestichten in het achterland, welke organisatorisch onder de concentratiehospitalen staan, geboden is. Van verreweg het grootste belang voor den militairen psychiater zijn de psychotische reacties op psychopathischen bodem, welke in tegenstelling met de psychosen in engeren zin in oorlogstijd wèl een duidelijke stijging

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 102