874 bij een snelle daling der stikstofspanning in de buitenatmosfeer het gevaar dat deze stof zich in gasvorm uit het oplossingmilieu vrijmaakt en tot acuut het leven bedreigende, embolische processen voert. 3. De tijdfactor. Deze is bij abnormale drukverhoudingen van groot belang. Vrijwel ieder mensch kan gedurende korten tijd een hcogte van 40005000 m verdragen. Bij langer voortgezet verblijf op deze hoogte zullen zich echter bij velen, bij den een eerder dan bij den ander, ziekteverschijn selen openbaren. Hoe grooter de hoogte, des te eerder en regelmatiger zich deze ziekteverschijnselen voordoen. De drukverhoudingen op een hoogte van 50007000 m kunnen bij gevoelige personen ondanks zuurstofinademing binnen weinige minuten tot collapstoestanden voeren. Langer verblijf op hoogten boven 7000 m kan zelfs vcor geroutineerde vliegers gevaarlijk zijn. 4. De snelheid der drukschommelingen. Snelle drukschommelingen roepen ziektebeelden te voorschijn, welke bekend zijn als caisson- of duikerziekte. Veel nieuwe gezichtspunten levert het onderzoek van Benzinger te dezen aanzien niet op. Wel is van belang de waarneming, dat plctselir.ge verhooging der zuurstofspanning na voorafgaand zuurstofgebrek een vaatkramp der hersenarteriën, althans een verminderde hersendoorbloeding tot gevolg heeft, zich uitend in psychische alteraties der proefpersonen. Vermindering, of verhooging der stikstofspanning in de inademingslucht heeft blijkbaar geen invloed op het organisme, indien zij niet gepaard gaat met een verandering der totale atmosferische spanning. Zoo is bijv. bij omschakeling van zuurstcf- op lucht.ademing op bodemhoogte niets bijzonders waar te nemen. Proeven bij dieren hebben verder aangetoond dat drukvermindering tot 15000 m hoogte zonder schade kan worden verdragen, mits zij slechts zeer kortdurend (enkele seconden tot één minuut) wordt toegepast. Bij langer verblijf der proefdieren in een atmosfeer, gelijk aan die op 15000 m hcogte, treden echter niet alleen verschijnselen van zuurstofgebrek op, doch ook gasvormirg in de bloedbaan. 5. Koolzuur, andere gassen en waterdamp. Koolzuur mag vcor niet al te langen tijd een spanning van 25 mm kwik in de hoogtecabine bereiken zonder dat dit schadelijke gevolgen heeft. Uiteraard moet angstvallig tegen de ontwikkeling van giftige gassen, met name van CO, in de cabine worden gewaakt, terwijl de hoeveelheid waterdamp nimmer tot boven het verzadi gingspunt mag stijgen. La Presse Médicale, 15 Juli 1939. „Le public et les vaccinations" door Dr. A. Touraine, hospitaal Saint-Louis, Parijs. Zooals bekend is de vaccinatie tegen pokken, typhus, diphtherie en tetanus voor de geheele Fransche weermacht verplichtend gesteld. Daarnaast wordt cnder de burgerbevolking propaganda gemaakt voor de vaccinatie tegen de drie eerstgenoemde ziekten. Dat men daarmede echter op dit oogenblik nog lang niet is, waar men wezen wil, blijkt uit de door Touraine verzamelde statistische gegevens. Volgens deze statistiek is Vz gedeelte der Parijsche bevolking tusschen het 15de en 30ste levensjaar onvoldoende geïmmuniseerd tegen pokken, terwijl na het 30ste levensjaar nauwelijks de helft beschermd wordt door een niet al te lang geleden plaats gehad hebbende vaccinatie. Met de typhus- en diphtherie-immuniteit is het nog minder bevredigend gesteld. 87 van de mannen en 96 van de vrouwen tusschen 15 en 20 jaar zijn niet of onvoldoende gevaccineerd. S. beveelt intensiveering der propaganda aan door het zenden van brochu res over de post en het maken van reclame voor de vaccinatie in dagbladen en middels aanplakbiljetten. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 104