Juni 1913. Griekenland sluit met Servië een offensief en defensief verdrag wordt Servië aangevallen, dan zal Griekenland met 150.000 man steunen. Augustus 1914. Koning Constantijn, gehuwd met een prinses van Pruisen, is van meening, dat het verdrag niet doelt op gevallen, waar in Servië wordt aangevallen door een groote mogendheid. Dus blijft Griekenland neutraal hoewel Oostenrijk-Hongarije Servië binnenvalt. October 1915. Belgrado valtde Servische legers trekken terug naar het W. en Z., Griekenland mobiliseert. De Geallieerden bezetten Korfoe. De Grieksche Regeering bepaalt zich tot indiening van pro testen. Min.-pres. Venizelos verzoekt den Geallieerden troepen te zen den. Dezen zeggen 150.000 man (zie boven toe. Zoodra de eerste zendingen onderweg zijn, verzoekt de Fransche gezant te Athene terugroeping, doch zij zijn inmiddels reeds te Saloniki geland zonder dat de Grieksche troepen weerstand bieden slechts wordt weder een formeel protest ingediend. Koning Constantijn ontslaat Venizelos. De Geallieerden bepalen, dat de naar het Z. trekkende Serven in de omgeving van Saloniki in kampen zullen worden ondergebracht en gereorganiseerd. In het Vardar-dal N. van Saloniki staan 5 Grieksche legerkorpsen. Geleidelijk verzamelen zich daar 170.000 man Gealli eerde troepen, die oprukken om de taak der Serven over te nemen. November 1915. 'Een Geallieerd eskader verschijnt hij Piraeus, de haven van Athene. December 1915. Monastir, de laatste Servische stad, valt. De Grieken trekken de genoemde 5 legerkorpsen terug onder achterlating van 1 divisie. Het Geallieerde eskader wordt opgelost. Januari 1916. De Servische troepen, die de Adriatische kust heb ben bereikt, worden naar Korfoe afgevoerd. Maart 1916. De Grieksche regeering weigert den doortocht van Servische troepen over haar gebied. April 1916. Niettemin worden Servische troepen door het Kanaal van Korinthe naar Saloniki vervoerd. Mei 1916. Met het aanbreken van het gunstige jaargetijde gaan de Centralen opnieuw tot het offensief overzij zullen de Grieksche neutraliteit niet eerbiedigen omdat Griekenland tegenover de Geal lieerden in gebreke is gebleven, haar te handhaven. De Grieksche bezettingen van Fort Ruppel en Kavallo geven zich zonder strijd over, waarbij aanzienlijke wapenvoorraden in handen vallen van de Bul garen. De Geallieerden eischen compensatie en nemen de spoorwegen in en het bestuur over Macedonië over. Juni 1916. Samenstelling van een nieuw Geallieerd eskader voor het uitoefenen van druk op de Grieksche regeering. Vóór het eskader voor Piraeus verschijnt, zegt Athene demobilisatie van het leger toe het eskader blijft nu weg. Augustus 1916. Koning Constantijn tracht de demobilisatie op de lange baan te schuiven. September 1916. Het Geallieerde eskader vaart af en neemt ligging voor Piraeus. Geëischt wordensluiting van de radio-stations op de Grieksche vloot, Geallieerde controle over de posterijen en telegrafie, uitwijzing van de Centrale agenten en bestraffing van spionnen en hun handlangers. De Regeering stemt toe. Het volk, politie en soldaten te Athene vallen het Fransche gezantschap aan en geraken in gevecht met een ter bescherming gezonden landingsdivisie. De Geallieerde gezanten eischen bestraffing der schuldigen en aanbieding van ver ontschuldigingen. De Regeering geeft toe. Een geheel Grieksch leger korps geeft zich ten O. van Saloniki aan de Centralen over. October 1916. Venizelos gaat op een Engelschen kruiser naar Salo niki en roept daar een voorloopige regeering uit. Leger en vloot lossen op. Nieuwe Geallieerde eischenovergave van enkele kust-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 10