Heeft het eerste lid van artikel 5 door de verwijzing naar de artikelen 2 tot 4 ten rechte 2 tot en met 4 in theorie een wel zeer beperkte strekking, een andere beperking schijnt te zijn gelegen in de woorden „op haar grondgebied". Bij herlezing van de artikelen 2 tot en met 4 zal het echter duidelijk zijn, dat zij ten rechte geen beperking kunnen inhouden, zulks in tegenstel ling met de woorden „op haar eigen grondgebied", voorkomend in het tweede lid. Deze beperking spruit voort uit het feit, dat de onzijdige Mogendheid buiten de grenzen van haar gebied niet in staat is, aldaar door privé personen begane handelingen, welke strijdig zijn met de onzijdigheid, te voorkomen of tegen te gaan. Het is duidelijk, dat de staat, waartoe zij behooren, hen v.w.b. die daden niet in bescherming kan nemen zonder zelf het verwijt van partijdigheid op zich te laden. De oorlogvoerenden zullen hen derhalve op gelijke wijze kunnen behandelen als de 783 batterijen aan de Geallieerden en ontwapening der overige uitleve ring van het lichte vlootmaterieel en ontwapening van het overige Geallieerde controle over Piraeus. De Regeering gaat onder protest accoord. De Grieksche bevolking wordt onrustig waarop landings- divisiën aan wal worden gezet en de Geallieerden verdergaande eischen stellengedeeltelijke demobilisatie van het leger en terug trekken der onder de wapenen blijvende troepen naar den Peloppo- nesus, uitlevering van een aantal wapenen met munitie, alsmede arsenalen, e.e.a. ter compensatie aan hetgeen den Centralen in handen is gevallen. November 1916. Terwijl de Grieksche regeering deze eischen nog overweegt, voegen de Geallieerden daaraan dien toe van afstand van een basis aan de Golf van Korinthe. Het aantal wapenen wordt nader gespecificeerd32 batterijen met 1000 schoten per stuk, 40.000 geweren met elk 230 patronen, 140 mitrailleurs en 50 vrachtauto's. Verder moeten de Centrale gezanten worden uitgewezen. De regee ring willigt de eischen in m.u.v. die betreffende de uitlevering van wapenen en munitie. December 1916. 4000 man Geallieerde troepen gaan aan land. De Grieksche regeering levert 6 batterijen uit. In afwachting, dat vol ledig aan alle eischen is voldaan, wordt Griekenland geblokkeerd ter wijl 2 Fransche koloniale brigades naar Piraeus worden gezonden. Januari 1917. Ultimatum aan de Grieksche regeeringal het ge- eischte materieel moet onmiddellijk worden uitgeleverd zij geeft toe, doch tracht nog steeds de gedeeltelijke demobilisatie der troepen haar laatste machtsmiddelen het naar den Pelopponesus zenden der onder de wapenen blijvenden uit te stellen. Juni 1917. Te Saloniki worden ruim 13.000 man Geallieerde troepen ingescheept met bestemming Piraeus en Korinthe. Zoodra zij daar verschijnen, volgt een nieuw ultimatumkoning Constantijn moet binnen 48 uur aftreden. De Koning geeft toe en gaat heen. Venizelos wordt presidenthij verklaart den Centralen den oorlog63) ra) Een uitgebreide verhandeling is aan te treffen in Marine Rundschau Maart 1939, Korvettenkapitan Hagen, Admiral Dartige le Foumet in Athen und der Eintritt Griechenlands in den Weltkrieg. Zie voorts Vanselow, blz. 198 en 199 Kunz. noten 75 op blz. 226 en 90 op blz. 232 Fauchille, 1457 en 1460.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 11