achtte het onuitvoerbaar voor den neutralen Staat, de bedoeling te controleeren van een ieder, die het land verlaat. Echter kennen de meeste staten preventieve bepalingen, welke het treden in vreemden krijgsdienst op straffe van verlies van onderdaan- en/of ingezetenschap binden aan een vergunning der Regeering (Voor Nederland en Nederlandsch-Indië zie noot 33 op blz. 619 in I.M.T. nr. 7 Engeland Foreign Enlistment ActAmerika de verschillende neutraliteitswettenFrankrijk Code civil art. 17, 4 voor Italië zie bijlage VIII, art. 7) 67) het is of, wel licht beter, was tot voor kort vrijwel algemeen gebruikelijk, dat deze toestemming in tijd van oorlog niet werd gegeven 6S). Onderdanen van onzijdige Mogendheden, die niettemin in krijgs dienst treden van oorlogvoerenden verliezen dan 'hun nationali teit en houden dus op, neutrale onderdanen te zijn. Artikel 7. Eene onzijdige Mogendheid is niet gehouden te beletten den uit- of doorvoer voor rekening van een der oorlog voerenden van wapenenmunitie en, in het algemeen, van al wat voor een leger of een vloot dienstig kan zijn. Levering, op welke wijze ook, van in artikel 7 genoemde goe deren door onzijdige Mogendheden aan oorlogvoerenden is zoo kennelijk in strijd met het begrip neutraliteit, dat het anders dan in het Z.O.V. (art. 6) en de ontwerp-regels betreffende den luchtoorlog (art. 44) niet noodig scheen, terzake een bepaling op te nemen in het L.O.V. Minder duidelijk is het, of de onzijdige Mogendheid gehouden is, zoodanige handeling door particulieren tegen te gaan. Juristen van naam hebben meermalen betoogd, dat zulks inderdaad het geval behoorde te zijn, doch de ter Tweede Vredesconferentie vertegenwoordigde mogendheden beslisten in ontkennenden zin. De reden daarvan is geen andere, dan dat men zijn onderdanen in oorlogstijd evenmin als de voordeelen van den handel in het algemeen de juist dan aanzienlijke profijten van den wapenhandel wil ontnemen. Artikel 7 geeft dan ook uit drukking aan het beginsel, dat de handel vrij blijft, behoudens het bepaalde in het zee-oorlogsrecht (blokkade, contrabande) dit laatste wijst er echter reeds op, dat de handel in wapenen enz. door de particulieren geheel op eigen risico wordt gedre ven 69). Intusschen moet men voor de practijk van de toepassing °7) Vanselow, blz. 422; Fauchille, 14592, Wijnveldt, blz. 115. os) Hetgeen in Spanje is geschied moge juridisch zijn te verdedigen er waren toch geen „oorlogvoerenden" het streed in elk geval tegen den geest van hetgeen tot dien als gebruik was aanvaard. Men denke voorts aan het terugroepen der Duitsche militaire adviseurs in China, naar het heet op Japansch verzoek. Een ouder merkwaardig voorbeeld is dat van een van Rennenkampfs stafofficieren in 1914 die nog juist in tij'ds was teruggekeerd uit Bulgarije waar hij tijdens den len en 2en Balkanoorlog een der voor naamste aanvoerders was. O0) Oppenheim, 349 Fauchille, 1472 Somlo-Walz, blz. 68 Wijnveldt, blz. 141. 785

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 13