bevinden, te beperken of te verbieden, tenzij voor zoover nood zakelijk voor het beletten van het overbrengen van berichten, bestemd voor een oorlogvoerende omtrent de militaire strijdkrach ten of de militaire operaties, enz." Gaat men op de hiervoor genoemde gronden niet zoover, alle verkeer met de oorlogvoerenden te verbieden, dan zullen de maatregelen steeds onvolkomen blijvenbeide oorlogvoerende partijen mogen de strikte onzijdigheid der neutralen weliswaar met schenden, doch zullen immer trachten dit te doen; de prac- tijk in de jaren 1914—1918 levert hiervoor het bewijs. De onzij dige Mogendheid zal daartegenover doen wat zij kan ter ontdek king van vorenbedoelde handelingen en die straffen. Controle op de berichtgeving is wel zeer moeilijk, zelfs indien men zooals vrijwel steeds het geval is geweest bepaalt, dat geen code meer mag worden gebezigd dan wel het gebruik van code-telegrammen beperkt tot die gevallen, waarin de code ter inzage wordt gegeven. In 1914 werd de controle in Nederland aanmerkelijk vereenvoudigd door het volgende absolute verbod t.a.v. radiotelegrafie Enkele dagen na afkondiging van vorenstaand verbod werd het uitgebreid door de bepaling, dat onder „het Rijk" mede zouden zijn te verstaan „de territoriale wateren" 74). Door dit verbod werd o.m. voorkomen, dat vreemdelingen zich aan de controle onttrokken door zich voor het overseinen van hun berichten te bedienen van radio-stations aan boord van in Nederlandsche havens verblijvende handelsvaartuigen. Voorts bepaalde de Nederlandsche Regeering daarna dat, ten einde het land niet tot vijandelijke basis te maken, berichten betreffende de waarneming van Nederlandsch grondgebied uit 788 „Aangezien het belang van 's Lands verdediging zulks vordert, wordt te rekenen van heden, het gebruik binnen het Rijk van installatiën voor draadlooze telegrafie zoowel te land als op de particuliere schepen tot nader order verboden. Bestaande ontvang-inrichtingen moeten zoodanig worden voorzien, dat overtreding van het verbod niet mogelijk is. Toezicht op de uitvoering van het bovenstaande zal worden uit geoefend door het militair gezag, als ook door den technischen dienst van de Rijkstelegraaf "3). ra) Ned. Staatscourant van 5 Aug. 1914, no. 181***. De uitvoering bestond uit het strijken van de antennes en het verzegelen der installatiën. Wij vestigen er de aandacht op, dat het vermelde nationale verbod van onze Regeering zich niet uitstrekte tot binnen het Nederlandsche rechtsgebied vertoevende oorlogsschepen van oorlogvoerenden. Daarop toch was het internationale verbod van artikel 5 Z.O.V. van toepassing. Voor deze oorlogsschepen golden de genoemde uitvoeringsmaatregelen dan ook niet Zoolang geen aanwijzingen bestonden van het tegendeel, werd genoegen geno men met de verklaring van den Commandant, dat binnen ons gebied de Nederlandsche voorschriften zouden worden opgevolgd. Oranjeboek Juli 1914 October 1915.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 16