4. PANTSER EN PROJECTIEL door R. VAN DER LEEST, Eerste Luitenant der Infanterie. Met een losse bijlage). A. Pantserformules. Tot in het begin van de 20ste eeuw sprak alleen de scheeps- artillerie over „pantserkwaliteit" en „doorslagvermogen van projectielen". Toen echter de veldartillerie van schilden werd voor zien en de zware artillerie haar pantserkoepels kreeg, werd het probleem ook rijp voor veld- en stellinggeschut. Daar kwam bij, dat in de tweede helft van den wereldoorlog gepantserde voertui gen op de gevechtsvelden verschenen, zoodat toen vooral in den strijd te land het probleem pantser en projectiel in zijn vollen om vang onder oogen moest worden gezien, met als gevolg dat beiden thans technisch zeer zijn ontwikkeld. De uitwerking van een projectiel op een pantser hangt af van 1. Pantserkwaliteit en dikte. 2. Gewicht, kaliber en tref snelheid van het projectiel. 3. Projectielvorm. Zeer typeerend is het nu, dat, waar in de meest gebruikte pant serformules wel de factoren genoemd ad 1 en 2 zijn opgenomen, de factor ad 3 daarin wordt gemist, terwijl de invloed ervan toch even zeer belangrijk is, hetgeen o.m. bleek bij pantserpr o even met het zeer stompe 47 mm projectiel. Hoe belangrijk voor de beoordeeling van bijv. projectieldoorsla gen de formules ook zijn, die de ad 1 en 2 genoemde factoren met elkaar in verband brengen, zelden vindt men ze in de literatuur bij de opgaven over pantserdoorborend vermogen aangegeven. Bijgevolg weten we dan dus ook niet waarop dergelijke gegevens berusten, m.a.w. volgens welke formule ze zijn berekend. Een goede vergelijking is slechts mogelijk wanneer we de grondslagen kennen waarop de uitkomsten berusten, in dit geval de kennis van de toegepaste rekenmethode. Ofschoon er nieuwere, misschien betere formules zijn, is tot nu toe die van de MARRE wel de meest gebruikte. V- i -j* u a (2R) 0,75.S °-7 Zij luidtVe A i waarin: Ve trefsnelheid van het projectiel in m/sec. A de z.g. materiaalfactor van de beschoten pantserplaat. 2R kaliber in dm. S pantserdikte in dm. (trefhoek 0°) P projectielgewicht in kg. 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 19