Een door een officier gecommandeerde hier ageerde colonne van 2 X 10 (2 X 12) kn. is hier een zeer handige formatie. Aan elke afdeeling van 10 a 12 kn. kan een. zelfstandige opdracht worden gegeven. pt. 59 (3). De karabijn wordt gedragen aan den riem met de kolf onder den linkeroksel, de linkerhand voor en tegen het vizier, de maré- chaussée-sabel in de rechterhand met de handlis om den pols bevestigd. Aan dit punt behoeft men op Nieuw-Guinea niet te star vast te houden, beter gezegd men moet hiervan afwijken. Wat kan een langs een pad in Nieuw-Guinea loopende patrouille over komen Niet anders toch dan een of meer haar bepijlende Papoea's dan wel -hard wegloopende bewapende Papoea's. Hoe eerder de soldaat ongehinderd zijn karabijn in den aanslag kan brengen, des te beter. De marschorde van de spits zal dan bijv. als volgt kunnen zijn. Voorste man met getrokken klewang om waar noodig te kappen (pt. 59 ad 3). De tweede man heeft de klewang niet getrokken, doch met de karabijn in beide handen en naar rechts omge- legden haanpal, bewaakt hij den voorsten man en schiet zoodra zulks noodig is. De derde man wederom met getrokken klewang om nog hinderende takken e.d. weg te kappen. De vierde man en de commandant van de spits als de tweede, enz. De overige manschappen der patrouille houden eveneens de klewang in de seheede. Patrouilleert men door volkomen rustig gebied, waar de Papoea als hij wegloopt zulks alleen maar uit angst doet, dan late men de spits geheel loopen op de wijze als in pt. 59 (3) omschreven. pt. 69 (1 In het algemeen moet men aanvallen, als men door verzets lieden wordt beschoten en niet terugschieten. Dit punt kan op Nieuw-Guinea ook niet zonder eenige wijzi ging opgevolgd worden. Wordt een patrouille bepijld en zijn de bepijlers zichtbaar (wat zeer zelden het geval zal zijn) dan dient er te worden geschoten en komt het hier aan op het jagerschot op vrij korten afstand (bepijlingen boven de 50 meter zullen niet spoedig plaats vinden)Daarna kan worden geattakeerd. Zijn de aanvallers onzichtbaar dan wordt onmiddellijk geatta keerd met een behoorlijk élan. Men late zich niet weerhouden, door het vallen van gewonden. Integendeel moet dit juist reden zijn onmiddellijk door te zetten. Voor de gewonden wordt wel door anderen gezorgd. De kans om op deze wijze een Papoea te pakken te krijgen is wel is waar niet groot, maar men bereikt er mede, dat de Papoea's een volgende maal den afstand wat grooter zullen nemen waardoor de trefkans hunnerzijds minder 810

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 40