6. DE MOBILISATIE VAN 1939. Nadat gedurende de laatste jaren de toenemende spanning in de internationaal-politieke verhoudingen reeds enkele malen zoowel in Nederland als in deze gewesten tot militaire maatregelen, zij het ook van niet zeer ingrijpenden aard, had geleid, is de toestand in Europa door Duitschland's eisch Danzig met omgeving terug te brengen binnen het Rijk in den loop van Augustus 1939 zoo ongunstig geworden, dat verschillende landen, v.z.v. zij niet reeds geleidelijk hun weermacht op voet van oorlog hadden gebracht, tot mobilisatie overgingen. Zoo ook Nederland. Den 28en Augustus 1939 ruim 25 jaren nadat de vorige algemeene mobilisatie plaats vond werd in Nederland bevel gegeven tot algemeene mobilisatie van leger en vloot met als dag van opkomst 29 Augustus. Door den Regeeringspersdienst werd gelijkertijd het volgende bekend gemaakt „Teneinde ten volle voorbereid te zijn op den plichtwelke op Nederland zou rusten om, ingeval tegen alle nog bestaan de hoop, een gewapend conflict in het buitenland mocht uitbreken, onze onzijdigheid naar alle zijden en met alle ter beschikking staande middelen te handhaven, heeft de Regeering gemeend, niet langer te mogen wachten met het nemen van dezen uitersten voorzorgsmaatregel, waarom thans het bevel gegeven is tot mobilisatie van leger en vloot. De Regeering doet een beroep op de medewerking van alle ingezetenen om gemeenschappelijk die moeilijkheden zoo goed mogelijk te overwinnen" Den zelfden avond nog richtte Hare Majesteit de Koningin Zich tot het Nederlandsche volk met de volgende ook in Indië uitstekend te volgen radiorede. Luisterende Landgenooten Op het ernstige moment, waarop Wij Ons verplicht hebben gevoeld, de maatregelen te nemen, om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het Mij een behoefte, een woord tot U allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de betrokken mogend heden als vervlogen zou moeten worden beschouwdde 817

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 47