In het hijzonder gaan Mij ter harte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoon moeten afstaan. Ik geef Mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden, die dit voor zoo heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet Ik, dat de Nederlandsche vrouwen, in volle berusting en Godsvertrouwen, bereid zijn, de offers die het vaderland van haar vraagt, te brengen. Allen gezamenlijk moeten wij vooral ook van ons éénzijn blijk geven, door trouw te zijn aan den geest van eendracht en liefde tot de natie, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn, de lasten, die ons worden opgelegd, gezamenlijk en voor elkander te dragen. IK heb gezegd. In Indië werden door Zijne Excellentie den Gouverneur- Generaal eveneens enkele maatregelen getroffen, doch van veel beperkter omvang dan in het moederland. Zij omvatten a. Voor de Vloot. Van de bij de Zeemacht in oefening geweest zijnde reserve- en dienstplichtigen wordt een zoodanig deel buitengewoon in werkelijken dienst opgeroepen, als zal zijn vereischt voor indienststelling van het noodige materieel der Zeemacht, behoorende tot den Marine Luchtvaartdienst, de mijnen- leggers, den mijnveegdienst, den onderzoekings- en bewa kingsdienst en de kustwacht, alsmede voor aanvidling van het telegrafisten- en monteurspersoneel. b. Voor het Leger. Eenige categorieën mïlitieplichtigen en reserve-officieren, bestemd voor den dienst in enkele belangrijke haven gebieden, worden buitengewoon onder de wapenen geroepen. Voorts werd eveneens bij Gouvernementsbesluit van 29 Augustus 1939 tot nader order verboden om door middel van de drukpers berichten te verspreiden omtrent bewegingen van troepen of schepen, behoorende tot de Land- of Zeemacht in Nederlandsch-Indië. Bandoeng, den 30en Augustus 1939. 819

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 49