Aangezien Japan meer dan de helft zijner oorlogsbehoeften uit Amerika betrekt, is het duidelijk, dat Japan er het meeste belang bij heeft met de Amerikanen op goeden voet te blijven. Daarom liet het de laatsten met rust en koos het de Britten als eerste slachtoffers voor hun uitdrijvingspogingen, te eerder omdat het meent, dat deze momenteel in Europa zoozeer gebonden zijn, dat van hen geen groote tegenstand in het Oosten te verwachten is. Inderdaad moeten de Japanners het wel als een teeken van zwak heid hebben beschouwd, dat Groot-Brittannië er in toestemde een conferentie te Tokyo te houden ter bespreking van de eischen, welker niet-inwilliging den Japanners aanleiding gaven tot het isoleeren van TienTsin. Die indruk van zwakte wordt nog ver sterkt door het feit, dat daarbij de Britten geen enkelen tegen- eisoh stelden. Onder zulke omstandigheden is een compromis zooals het vorige jaar te München alleen mogelijk, indien de partij, die alles heeft, iets afstaat aan de andere, die niets heeft, doch alles opeischt. Zelfs werd niet de toch zoo voor de hand lig gende eisch gesteld, dat vóór den aanvang der conferentie aan de isolatie en de vernederende behandeling der Britten te TienTsin een volledig einde zou komen. Het eerste, vrij snel bereikte resultaat der conferentie was de overeenkomst Graigie-Arita, luidende Tegen het eerste deel dezer overeenkomst is niets in te brengen. Niemand, die op de hoogte is van de feiten, zal kunnen ontkennen, dat in N.-China een toestand heerscht, waarvoor de Japanners thans het woord „belligerency" hebben uitgevonden, waar het woord „war" nog altijd taboe is. Doch te erkennen, dat „the Japan ese forces have special requirements for the safeguarding" van haar veiligheid en voor de bewaring van orde en rust in het door haar bezette gebied, komt ons daarom gevaarlijk voor, daar die redactie voor verschillenden uitleg vatbaar is- De slotzin is echter het gevaarlijkst van alles, waar de Britsche regeering „note", dat de Japanners „have to suppress or remove any such acts or causes as will obstruct them or benefit their enemy". 821 „H.M. Government in the United Kingdom fully recognize the actual situation in China where hostilities on a large scale are in progress and note that as long as that state of affairs continues to exist, the Japanese forces in China have special requirements for the purpose of safeguarding their own security and maintaining public order in the regions under their control, and that they have to suppress or remove any such acts or causes as will obstruct them or benefit their enemy. H.M. Governement have no intention of countenancing any act prejudical to the attainment of the above-mentioned objects by the Japanese forces, and they will take this opportunity to confirm their policy in this respect by making it plain to the British authorities and British nationals in China that they should refrain from such acts and measures".

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 51