daarvan geven de volgende cijfers een denkbeeld. Uit Amerika ontvangt Japan aan Indien de Japansche militairen in China doorgaan met hun anti- Britsche agitatie en propaganda, zoowel als met hun maatregelen tot vernietiging van den handel der westerlingen, dan zal tenslotte ook Groot-Brittannië wel moeten overgaan tot repressaillemaat- regelen, waarbij ook Frankrijk zich dan wel zal aansluiten. Voor- loopig heeft de Britsche premier nog slechts gedreigd met verster king der Britsche vloot in het Verre Oosten. En aangezien de Japansche militairen niet de geringste neiging toonen hun anti-Britsch optreden te matigen, doch integendeel met nog krachtiger maatregelen dreigen, lijkt een uitbreiding van het conflict onvermijdelijk. De betrekkingen tusschen Japan en Rusland toonen evenmin neiging tot verbetering. Het ééne conflict is ternauwernood opge lost of een volgend treedt ervoor in de plaats. Eerst was het het visscherijgeschil, daarna schenen de Japansche concessies tot exploitatie van olie en steenkool op het Russische gedeelte van Sachalin waarbij de Japansche marine groot belang heeft een nieuwe bron tot strijd te zullen gaan vormen. Merkwaardiger wijze hebben de Japanners door volledig toegeven aan de Russi sche eischen een uitbreiding van dit conflict bezworen. Voorts kunnen de vermeende plannen der Russen tot toekenning van een groote leening aan de Chineesche regeering evenmin bijdragen tot een betere stemming tusschen beide landen. En intusschen voeren Mongolen en Russen een nu reeds eenige maanden duren- den oorlog tegen ManChuKuoërs en Japanners. Niemand ten minste geen westerling weet een antwoord te geven op de vraag waarom daar in de steppen ten z. van Hailar aan de oevers van de Khalka-rivier gestreden wordt. Sommigen meenen, dat de Russen op die wijze de Chineezen trachten te steunen in hun oorlog tegen de Japanners. Dit lijkt onwaarschijn lijk. De Russen hebben zich tot nu toe steeds onthouden van directen militairen steun. Van andere zijde wordt vernomen, dat de in het betreffende deel van ManChurije wonende Mongolen, die één volk vormen met die, die in Buiten-Mongolië leven, in opstand zouden zijn gekomen tegen de Japansche overheersching. Zij zouden in hun verzet gesteund worden door de bewoners 823 petroleum en bijproducten yzerlegeeringen oud-ijzer en staal ander ijzer en half-producten koper lood speciale metaallegeeringen automobielen en onderdeelen vliegtuigen wapens en munitie 65.5% 82.7% 90.4% 53.3% 90.9% 45% 99.3% 64.6% 70.0% 14.4%

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 53