van Buiten-Mongolië. Inderdaad schijnt tot op korten afstand van Hailar ongeveer 60 mijl gevochten te worden. Deze ver klaring klinkt waarschijnlijker. De berichten, welke de Japanners over hun successen daar in het noorden de wereld inzenden, blijven aan het ongelooflijke grenzen. Tusschen 28 Mei en 28 Juli zouden zij niet minder dan 715 Sovjet-vliegtuigen hebben vernietigd een gemiddelde van bijna 12 vliegtuigen per dag gedurende 2 maanden. Sedert deze opgave zijn daar nog weer een 150 vliegtuigen bijgekomen. Indien deze opgaven ook maar ten naaste bij juist zijn, dan lijkt het vechten der Russische vliegers tegen de Japansche luchtmacht gelijk te staan met poging tot zelfmoord. En de successen der Japanners beperken zich niet tot den luchtstrijd (hoewel het aan vankelijk den schijn had alsof daar in het noorden uitsluitend in de lucht werd gestreden)Onder de Russische tanks en andere mechanische voertuigen zouden zij op precies dezelfde wijze huis houden. Niet minder dan 520 tanks, pantserauto's en vrachtauto's zouden de Russen in deze korte spanne tijds op het slagveld heb ben moeten achterlaten. De overwinning der Japanners zou dan ook volledig zijn, en de Mongolen en Russen zouden reeds lang teruggeworpen zijn over de Khalka-rivier, welke de Japanners verklaard hebben de grens te vormen tusschen Buiten-Mongolië en ManChuKwo. Verschillende feiten geven ons echter het recht het enorme succes, hetwelk de Japanners hier aan de Japansche wapenen toekennen, in twijfel te trekken. In de eerste plaats melden de Japansche berichten, dat alle gevechten zich bij voortduring blij ven afspelen op den oostelijken oever van de Khalka-rivier. Daarbij blijkt ook, dat de luchtstrijd steeds het gevolg is van Russische luchtaanvallen. Ook zouden volgens betrouwbare berich ten de Japanners reeds een viertal kolonels onder hun gesneu velden tellen, en zouden in Harbin niet alleen de hospitalen, maar ook zelfs scholen met gewonden overvuld zijn. Volgens Russische opgaven zouden de Japansche verliezen op 12 Juli reeds 2000 dooden en 3500 gewonden hebben bedragen. Hoewel de Russen verklaren, dat de Japanners in den lucht strijd grooter verliezen lijden dan zijzelf, is het omgekeerde even goed mogelijk. Sommigen meenen, dat zulks zelfs zeer waarschijn lijk zou zijn, daar zij het van zelf sprekend achten, dat de Russen hun beste vliegers en hun beste materieel in Europa hebben, ter wijl daarentegen de Japanners juist hun meest geoefende vliegers en hun nieuwste materieel in het noorden zouden hebben. Echter uit het feit, dat de Russen steeds het initiatief tot het offensief in de lucht nemen, is moeilijk te besluiten, dat zij de superioriteit der Japansche luchtmacht zouden erkennen. Opmerkelijk is het, dat aan den strijd op de oevers der Khalka- rivier van beide zijden niet meer politieke beteekenis wordt toe gekend, dan aan de andere voortdurend voorkomende grensinci- 824

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 54