droegen met het noodige verband- en ander materiaal (waaraan nu vele sera waren toegevoegd) alsmede voor het veterinaire personeel staalhelmen en gasmaskers. Zoo was de veterinaire uitrusting, welke bij den aanvang van den wereldoorlog nog niet veel beter was dan in den oorlog van 187071, bij het einde van den krijg reeds aanzienlijk verbeterd. De geweldige uitbreiding in oorlogstijd van het werkterrein van den Militair Diergeneeskundigen Dienst was echter in 1914 niet kunnen worden voorzien. De oogenschijnlijk doelmatige veterinaire uitrusting moest al spoedig wijziging ondergaan, spe ciaal voor wat betreft de wijze van verpakking en verdeeling van het materieel en het vervoer ervan. Al ras bleek, dat het vervoer, per vrachtauto, van instrumenten, veterinaire hulpmiddelen, genees- en verbandmiddelen, vele bezwaren opleverde. Ja zelfs het vervoer per zware saniteitswagens, met 46 paarden bespan nen, bleek niet altijd mogelijk, daar deze wagens dikwijls in de modder der wegen bleven steken, terwijl op die wegen auto's in het geheel niet te gebruiken waren. Er werd toen overgegaan tot vervoer op wagentjes bespannen met kleine paardjes, die ook op zeer slechte, onverharde wegen nog goed voortkonden. Zoo bleek ten slotte paardentractie toch van groote waarde, want ook de best verharde wegen worden door troepenafdeelingen in korten tijd stuk geloopen of geredenhierbij komt nog de vuuruit- werking. Het onderhoud van wegen in oorlogstijd stelt dan ook zeer hooge eischen. Ook in Ned.-Indië staan we voor dezelfde vervoersmoeilijkheden en ziet men bij manoeuvres, dat door zware regens de groote binnenwegen dikwijls voor auto's onberijdbaar zijn, terwijl zij met lichte wagens en paarden dan nog begaanbaar zijn. Bij de inrichting van de veldapotheek voor den Militair Genees kundigen Dienst zijn deze bezwaren onder het oog gezien. Om deze redenen werd de apotheek met haren voorraad geheel onder gebracht in kisten van niet te groote afmetingen. De eigenlijke apotheek nu wordt gevormd door een aantal kubuskisten, welke op elkaar passen, zoodat zij gemakkelijk in haar geheel van de vrachtauto's op wagens overgeladen kan worden. Zelfs is het mogelijk de kisten te pikelen. Volgens het zelfde systeem nu werd de veldapotheek van den Militair Diergeneeskundigen Dienst ingericht. In de uitgebreide literatuur, welke over veldpaardenlazaretten en veterinaire veldapotheken verschenen is, vindt men geen enkele maal melding gemaakt van een volledige apotheek, als thans bij het Kon. Ned.-Ind. Leger in gebruik is. De benoodigde genees- en verbandmiddelen werden en worden elders nog steeds meegevoerd in de z.g. „paarden apotheekkisten". Een beschrijving van zoo'n kist, in den wereldoorlog in gebruik, vindt men o.a. in een artikel 831

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 61