van Stabsveterinar Brilling (Ztschr. f. Veterinarkunde, 1915, 161); deze kist was 88 cm lang, 34 cm breed en 28 cm hoog. Om nu te komen tot de beschrijving van de, door het huidige Hoofd van de Xlde Afdeeling van het Departement van Oorlog, Dr. J. C. Witjens, ingevoerde veldapotheek M.D.G.D., willen wij eerst memoreeren, dat ook hier tot 1933 volstaan werd met stellen veldverband- en médicijnkisten D.D., naast stellen verbandtas- schen, tasschen D.D. en hulpverbandkistjes, als ambulance-mate rieel bij den M.D.G.D. In dat jaar werd aan dit materieel toegevoegd een apotheek wagen, D.D. bestemd voor het meevoeren van medicijnen, chemi caliën, verbandstoffen, instrumenten en utensiliën, tevens bestemd om te dienen als rijdend laboratorium bij de veldziekenstal- afdeeling. Voor echter in 1933 de huidige apotheekwagen werd ingevoerd was door den toenmaligen Eerstaanwezend Paardenarts te Tjimahi, Dr. J. C. Witjens reeds in 1926 een ontwerp ingediend voor een veldapotheek. Deze zou bestaan uit een losse carosserie, waarin een apotheek was ingebouwd/Een soort kamertje dus, dat voor vervoer op een vrachtauto zou kunnen worden geschoven. Deze plannen vonden echter geen voortgang. In 1933 werd echter op deze plannen voortgebouwd en door Dr. J. C. Witjens de huidige apotheekwagen geconstrueerd. Als voorbeeld voor dezen apotheek wagen gold die van Amiot. Van autobanden voorzien, wordt deze apotheekwagen getrokken door een vrachtauto of tractor. In verband met de geringe hoogte van sommige viaducten moest er van worden afgezien dezen wagen van een imperiaal te voor zien, weshalve de zeilen, benoodigd voor het maken van een tent, in den apotheekwagen worden meegevoerd. Het gewicht van den wagen blijft nog onder de 2% ton. De geneeskundige inhoud van dezen wagen werd als model genomen voor de huidige veldapotheek M.D.G.D. van het Kon. Ned.-Ind. Leger. De inhoud der veldverband- en medicijnkisten werd tevens iets gewijzigd. Het instrumentarium werd eenigszins gewijzigd en uitgebreid. In Augustus 1938 werd voor het eerst de Veldapotheek M.D.G.D., welke nu naast den apotheekwagen is ingevoerd, gebruikt tijdens de oefeningen voor I.R.C. Het groote gemak van deze apotheek zal blijken wanneer door ongunstige terreinsomstandigheden de apotheekwagen niet benut kan worden. Dan toch kan de veldapotheek, door hare wijze van samenstelling, nog gemakkelijk worden vervoerd, n.l. op karren of pikolpaardjes, dan wel gedragen door koelies. Deze veldapotheek M.D.G.D., welke werd geconstrueerd en uitgerust in het Algemeen Magazijn van Geneesmiddelen, bestaat uit 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 62