C. Aan het Soerabajaasch-Handelsblad van 16 Augustus ont- leenen wij het volgende uit een lezing, welke Luit. ter Zee de Gelder voor de Vaderlandsche Club hield. 841 nog steeds de beslissende factor, het slagwapen en drukmiddel bij uitnemendheid. Het heeft echter een passende omlijsting noodig ter zee talrijke uiteenloopende lichtere strijdkrachten, aan den wal Dreadnought- basis-accommodatiedokken, reparatie-inrichtingen, enz. enz., een en ander zwaar verdedigd, ook tegen luchtgevaar. Om de gedachten te bepalen accommodatie als in Singapore en Pearl- Harbour (Hawaiï-eilanden). Het behoeft geen betoog, dat dergel ij ke plan nen geheel boven onze draagkracht liggen. Zoo zou nog veel meer te citeeren zijn. Het bovenstaande lijkt ons echter voldoende om duidelijk te maken, dat het Bat. Nieuwsbl. in zijn meening, als zou over de oplossing van het vraagstuk der Indi sche defensie in de kringen der marine geen verschil van meening meer bestaan, stellig alleen staat. Het verschil is zelfs zeer groot. En het zal nog wel grooter worden zoodra het nieuwe bewind straks met zijn plannen voor het voetlicht komt. Hoe geheel anders is de situatie bij het leger. Wie praat of schrijft daar over 'tgeen moet worden gedaan om binnen het raam der moge lijkheden het hoogste te bereiken Er is vertrouwen in de leiding en die leiding schrijft voor. De rest isgehoorzamen. Ware de marine van hoog tot laag van denzelfden geest doortrok ken geweest, dan zou het défaitisme nooit zulk een vat op haar hebben gekregen. Haar innerlijke verdeeldheid was een der oorzaken van het verlies aan vertrouwen. Indien zij jaren en jaren terug eensgezind voor het Nederlandsche volk ware getreden met de boodschap „dit hebben wij noodig en niets anders", dan zou de val stellig niet zoo diep zijn geweest. Zeker, er zijn verzachtende omstandigheden. De marine is niet als het Indische leger een eenheid. Zij valt in twee deelen uiteen. En het Nederlandsche deel mist een eigen departement en dus een eigen minister. Maar die verzachtende omstandigheden pleiten de marine van schuld toch niet vrij. Eenheid van inzicht omtrent hetgeen moet gebeuren om Indië een krachtige maritieme defensie te verzekeren, had telkens nieuwe plan nen minimale en maximale en telkens weer nieuwe commissies volstrekt overbodig gemaakt. De marine is tot een belangrijke hoogte het slachtoffer geworden van haar gemis aan een forsche lijn, van haar innerlijke tweedracht, welke blijkbaar slechts „in 't barst der stormen" in eendracht verkeert GEEN SLAGSCHEPEN, DOCH SLAGKRUISERS. Spr. zeide dan, weinig te voelen voor het volwaardige slagschip van 35.000 ton, op krijgskundige gronden. Het uiterste geval aan nemend, dat wij alleen of vrijwel alleen tegen een maritieme grootmacht moeten standhouden, toont dat wij tegen een gecon centreerde volledige vloot niet in staat zouden zijn een voldoende sterke macht te plaatsen daarvoor zou een vloot als de Britsche noodig zijn, tot het scheppen waarvan de Nederlandsche volks kracht niet in staat is. Of wij een eskader echte slagschepen

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 71