849 De financieele zijde van het vraagstuk is hierbij nog niet in beschou wing genomen, aangezien dit te ver in het speculatieve zou voeren. Enkele cijfers kunnen echter worden verstrekt en eemg inzicht geven. In een compleet ingerichte fabriek, waar dus alle ibenoodigde werk tuigen, machines, 'drijfwerk en verdere outillage aanwezig zijn, bedra gen de kosten van de benoodigde mallen voor een nieuw tweemotong vliegtuig ongeveer 400.000. In een enkele vliegtuigfabriek met een productie van ongeveer 350 vliegtuigen per jaar, werken volgens de laatste gegevens uit Amerika afkomstig ongeveer 10.000 man, hetgeen meer is dan het totaal aantal op geheel Java aanwezige metaal bewerkers. De ontwikkelingskosten van een nieuw tweemotong vlieg tuig in Amerika bedroegen 600.000 a 1.000.000. Alles bijeengenomen, Mijnheer de Voorzitter, is het wel zeker, dat van de schepping van een vliegtuigindustrie in Indië, zoo ooit, eerst na vele jaren goede resultaten zijn te verwachten. De Regeering is daarom van oordeel, dat de voorrang moet worden gegeven aan die maatregelen van rndus- trieele oorlogsvoorbereiding, welke met grootere zekerheid en spoediger vruchten zullen afwerpen. Mijnheer de Voorzitter Er wordt bij de aanschaffing van materieel voor de landsverdediging bij voortduring naar gestreefd, de onafhan kelijkheid van het buitenland zoo veel mogelijk te bevorderen. Men zal echter hebben te bedenken, dat de aanschaffingspolitiek voorshands dn de eerste plaats wordt beheerscht door den bij de versterking van de weermacht te betrachten spoed. De heer Van Ardenme heeft voorts betoogd, dat bij de bescheiming tegen luchaanvallen vóór alles aandacht moet worden geschonken aan het gebruik van vliegtuigen en dat luchtafweergeschut yoorloopig slechts noodig is voor de vloortbasis en kwetsbare deelen. Mijnheer de Voor zitter Uit de Memorie van Antwoord zal het geachte lid zijn gebleken, dat de Regeering geheel aan zijn zijde staat. Daarin werd toch mede gedeeld dat in ons geval aan een offensief optreden met luchtstrijd krachten, tegen die plaatsen, van waar de vijandelijke bommenwerpers tegen ons ten aanval kunnen gaan, bijzondere waarde moet worden toegekend en dat het in de bedoeling ligt de aanschaffing van lucht- afweermiddelen in het algemeen te beperken tot de luchtverdediging van de belangrijke centra van leger en marine. In de uitbreiding van het luchtwapen komt deze opvatting duidelijk tot uiting. Op de suggestie tot het in dienst nemen van buitenlandscheoiiicie- ren-vlieger kan niet worden ingegaan; bij den onzekeren interna tionalen toestand wordt het ongewenscht geacht vreemdelingen in het leger op te nemen. De geachte spreker maakte nog een opmerking over de bezwaren, welke de oefening van den troep ondervindt. Mijnheer de Voorzitter Normaal worden per garnizoen de korpsen en daarvan weer de compagnieën bij toerbeurt voor de vervulling van wachtdiensten e.d. aangewezen en wordt per garnizoen de regeling van de te verrichten wachtdiensten voor den duur van een maand opge- maakt, weshalve iedere commandant tijdig bekend kan zijn met den datum, waarop deze diensten moeten worden verricht en zijn oefenings schema daarmede in overeenstemming kan brengen. Indien het mocht zijn voorgekomen, dat een belangrijk deel van een compagnie „plotse ling" voor wacht als anderszins is gecommandeerd, hetgeen niet is kunnen worden nagegaan, omdat geen nadere aanduiding is gegeven, moet zulks aan toevallige, niet normale omstandigheden worden toege schreven. Overigens zijn als regel de sterkten van de onderdeelen, cue de wachten moeten leveren, nog voldoende groot om op dagen, dat de compagnie wachtbeurten vervult, met het resteerende gedeelte geeigen- de oefeningen te houden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 79