Zoo was 'het vroeger. Men kende alleen Inheemsche sergeanten, die groepscommandant waren en daarboven stond een Europeesch brigade commandant. In dezen stand van zaken is verandering gekomen toen na verloop van jaren het ontwikkelingspeil der Inheemsche militairen was ge stegen, waardoor het mogelijk werd een aantal Inheemsche sergeanten voor de functie van brigadecommandant, dat is dus voor de werkelijke onderofficiersfunctie te 'bestemmen. Vanaf het oogenblik, dat hiertoe werd besloten en werd overgegaan, kwam dus principeel het motief te vervallen voor handhaving van den sergeantsrang in een lagere functie van groepscommandant. Deze categorie sergeanten zou kunnen verdwijnen. Dat daartoe niet aanstonds werd overgegaan, vindt zijn verklaring in het feit, dat het aantal Inheemsche sergeanten, die de functie van brigadecommandant konden bekleeden, aanvankelijk uiteraard gering was. Zoo kreeg men twee categorieën Inheemsche sergeanten, de Inheemsche sergeant groepscommandant en de Inheemsche sergeant-brigadecommandant ter onderlinge onderscheiding werden de rangen van sergeant eerste klasse en sergeant tweede klasse ingevoerd. Ik hoop, thans duidelijk te hebben aangetoond, dat alleen die laatst genoemde categorie, dwz. de sergeanten eerste klasse, een werkelijke onderofficiersfunctie vervullen en het niet juist zou zijn de sergeanten tweede klasse als onderofficier te salarieeren. Wanneer men de inkomsten samentelt, welke een sergeant tweede klasse aan soldij, kleedinggeld, vergoeding voor water, licht en huis vesting en tegemoetkoming aan meubilair ontvangt, komt men, zooals de heer Lapian nog releveerde, per maand tot een bedrag van 110 tot 130. De Regeering acht deze inkomsten een alleszins voldoende waardeering van de betrekkelijk eenvoudige functie, welke door be trokkenen wordt bekleed en Zij kan de voorgestelde 'betaling van 120 tot 170 welke, zooals de voorstellers blijkens de door hen aangebrachte wijziging reeds hebben ingezien, tot een omhoog- sehroeving van de salarissen der sergeanten eerste klasse zou moeten leiden, niet in overweging nemen. De Regeering is het hier eens met de heeren Roep en Van Hels- dingen, die aanvoerden, dat, ook afgescheiden van het feit, dat deze salarissen naar de meening der Regeering voldoende zijn, een ver hooging die loopt tot 30%, niet is te aanvaarden en, zooals de heer Van Helsdingen nog opmerkte, de onderlinge verhoudingen in het geheele salarisstelsel zou verbreken. Het geachte lid, de heer Lapian, die in tweeden termijn heeft gespro ken van een toprang, had ongetwijfeld nog het oog op vroegere toe standen, zooals ik die zoo-even uiteenzette. De positie van sergeant tweede klasse is niet meer een toppositie. Het wapen der infanterie bv. telt thans 994 niet-Europeesche sergeanten tweede klasse, doch ook 311 niet-Europeesche sergeanten eerste klasse en verder nog 96 niet-Europeesche sergeanten eerste klasse en hoogere onderofficieren, die in betaling geheel zijn gelijkgesteld. Ik vestig er de aandacht op, dat de Inheemschen ook een hoogeren onderofficiersrang kunnen bereiken dan dien van sergeant. Hieruit blijkt dus wel, dat de rang van sergeant tweede klasse geen toprang meer is en dat er eerder aanleiding is om te overwegen, of er nog wel voldoende redenen zijn voor handhaving van dezen rang, gezien de functie die betrokkenen bekleeden. Ik ga thans over tot bespreking van dat gedeelte der motie, waarin wordt voorgesteld den sergeanten tweede klasse maandbezoldiging te geven in stede van hen soldij toe te kennen. Reeds eerder is mede gedeeld, dat de bestudeering van het vraagstuk van omzetting van de daginkomsten der solddjgenietende militairen in maandinkomsten, teneinde te geraken tot een vereenvoudiging der militaire administratie,

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 84