856 11. UIT DE VAKTIJDSCHRITEN. Tactiek. Frontale of flankeerende opstelling voor pag. Kapt. Mendreyk stelt in P. K. T. Juni '39 de voor- en nadeelen van beide systemen tegenover elkaar. Vuurmogelijkheid vóór de stelling. Een frontale opstelling maakt het mogelijk vij. vewn. op een afstand van 8001200 m voor de stelling onder vuur te nemen bij een flankee rende opstelling is deze afstand veel geringer. Vuur-techniek. Door de bestrekenheid van de baan is vuur uit een frontale stl. zeer eenvoudiguit een flankeerende opstl. moet rekening worden gehouden met een voorhoudhoek doch men heeft het voordeel dat de vij. vewn. hun zwak gepantserde zijde aan het pag. bieden. Zichtbaarheid. Het groote voordeel van de flankeerende opstl. is de betere mogelijkheid tot maskeering. Een frontaal opgesteld stuk pag. loopt veel kans na de vuuropening te zijn ontdekt en het slachtoffer te worden van vij. art. Welk voordeel hebben dan een vroegere vuuropening en gemakkelijker wijze van vuren Moreele factoren. De richter kan rustiger richten, wanneer de aanvaller voorbij trekt, dan wanneer hij recht op hem aankomt. Wij zouden hieraan willen toevoegen, dat dit voordeel alleen van kracht is, wanneer ter plaatse uit het front niets is te verwachten. Is zulks wel het geval, dan zal de bediening steeds de neiging vertoonen een gedeelte van haar aandacht aan het front te wijden, hetgeen aan het rustige richten niet ten goede komt. Conclusie. S. geeft aan een goed uitgezochte flankeerende opstelling de voorkeur. N.o.m. zal echter de geringe afstand waarop men vuur vóór de stelling kan brengen, dikwijls tot frontale opstellingen dwingen bevindt zich echter langs de hwl. een belangrijke vew.hindernis (bijv. een kali) waardoor de kortere duur van het vuur geen oorzaak kan zijn, dat de vewn. de gelegen heid tot binnendringen krijgen, dan zal men eerder tot flankeerende opstel lingen kunnen overgaan. Amphibie-vewn. P. K. T. Juni 1939 omschrijft de taak der Rus. amphibie vewn. als volgt. Zij zullen o.a. bij landingen een krachtigen steun vormen. Zij moeten door speciale openingen in de wanden van het transportschip te water kunnen worden gelaten (vermoedelijk op de wijze waarop -mijnen een mijnenlegger verlaten). Zij worden dan het eerst ingezet met het doel de landingsplaats te verkennen. Z.n. zullen zij door het uitvoeren van aanvallen op de ver dedigende troepen, de landing der eigen hoofdmacht beveiligen. De landing der amphibie vewn. zal bij duisternis of bij gebruik maken van nevelscher- men worden uitgevoerd. Pantserafweer bij naderingsmarsch en aanval. Wim Brandt wijst in M. W. nr. 47 op het groote gevaar dat de aanvaller loopt, wanneer hij op zijn flank door sterke pantserkrachten van den ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 86