857 dediger wordt aangegrepen dientengevolge moet hij veel aandacht aan den pantserafweer besteden. In beweging zijnde vij. vewn. worden op een afstand van 200 m voor de eigen inf. gevaarlijk, daar hun vuur dan uitwerking kan hebben. Het is dus noodig dat het eigen pag. uitwerking heeft tot 300 m vóór de eigen inf.om dit te bereiken zal de afstand tusschen eigen inf. en pag. meestal niet grooter dan 500 m mogen zijn. Nu zal het echter moeilijk zijn het geschut zoo dicht achter de voorste linie voorw. te krijgen, aangezien men daar geen voertuigen (tractors) kan gebruiken blijft slechts over de mankracht. Hiervoor zullen de fus.cien, vaak menschen moeten afstaan, doch altijd zal dat niet mogelijk zijn. In dit geval stelt S. voor in elke sectie van 3 stukken, de bediening van 1 stuk (5 man) ten koste van de beide andere stukken, welke dan alleen met motorkracht langs den weg beweegbaar achterblijven, uit te breiden tot 11 man, waardoor dit stuk over kilometers met mankracht verplaats baar is. S. vindt 1 stuk per sie. in deze omstandigheden voldoende, daar de D. indeeling van 12 stukken per reg. is gebaseerd op de verdediging en in den aanval de fronten aanmerkelijk smaller zijn en men dan ook niet een der- gelijken pantseraanval heeft te verwachten als in de verdediging. Wel zegt hij later, dat het geen ideale oplossing is en hiermede stemmen wij volkomen in. Wij moeten op dit gebied nog ervaring opdoen, maar zouden toch de door W. B. voorgestelde oplossing slechts in alleruiterste noodzaak willen aanbevelen. Het streven der pag.cdtn. zal er toch op moeten zijn gericht zoo lang mogelijk langs gedekte naderingswegen met hun tractor pag. de inf. te volgen en hierbij indachtig zijn, dat vooral voor gemotoriseerde onder- deelen de kortste afstand niet altijd de kortste weg in tijd is. Ook luit. Plett stelt zich de vraag of het gemot. 3,7 cm pag. zich leent om in voorste lijn te worden ingezet. (M. W. Juni nr. 49). In de verdedi ging zijn geen moeilijkheden te verwachten, doch hoe is het bij den nade- ringsmarsch en den aanval? Tijdens den naderingsmarsch moet het geschut van den tractor worden afgehaakt en moet de monding naar voren worden gebracht alvorens het gs. vuurbereid is in den aanval is het uitgesloten het pag. door middel van mankracht tot dicht achter de voorste inf. te brengen. Als redmiddel noemt men vaak de „Selbstfahrlafette", doch men gaat dan dikwijls nog een stap verder en dit pantservoertuig ook voor vkn. gebruiken en soms zelfs wil men het omzetten in een vew. Hierin zit echter een denkfouteen constructie afweerwapen-vk.voertuig brengt voor beide doeleinden nadeelen mede, waardoor de eigenlijke pantserafweer met deze oplossing niet is gebaat. Hoe moet dan een eigenlijke „panserafweer- wagen" er uit zien Minstens een kanon van 3,7 z.m. van 4,7 cm pantser bescherming tegen Smk. projectielen en alleen aan voorzijde geringe hoogte en goede „Gelandegangigkeit". Men kan aan deze eischen voldoen door te offeren aan de snelheid, welke immers niet grooter behoeft te zijn dan die der inf. Inderdaad is het voordeel van een dergelijken „pantserafweerwagen", dat men tijdens den marsch steeds vuurbereid is en dat het volgen van de inf. door het terrein minder moeilijkheden zal opleveren dan bij een com binatie tractor-geschut. Echter stemmen wij niet in met S's meening dat de geringe snelheid niet nadeelig zou zijno.i. zal o.a. bij de beveiliging van een marschcolonne bijv. voor het aansluiten bij het onderdeel, nadat zijwegen zijn bewaakt dikwijls een grootere snelheid van die der inf. worden geëischt. Beweeglijkheid in de verdediging. In M. W. Juli '39 nr. 1 wijst ov. Weckmann er op, dat „verdedigen" niet wil zeggen: „afwachten tot het den vij. belieft toe te slaan" de voorschrif-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 87