858 ten verlangen integendeel in hooge mate een beweeglijke leiding, „reich an Einfallen und Mitteln". Als voorbeeld wordt genoemd de beweeglijkheid der verkenning. Men moet door een samenspel van maatregelen vk. door vlgn. en vk.een- heden, ook t.b.v. de art.uitbuiten van radio bijv. bij vooruitgeschoven waarnemers trachten z.s.m. een inzicht in de bedoelingen van den aan valler te verkrijgen en deze z.m. vroegtijdig bemoeilijken. Verder de pogin gen om den vij. in het onzekere te laten omtrent de juiste ligging der stel ling hiertoe kunnen vooruitgeschoven afdn. en gevechtsvoorposten in belang rijke mate medewerken zij vervullen hun opdracht op een ideale wijze, wanneer de aanvaller telkens weer in de veronderstelling wordt gebracht, voor de hwl. te zijn aangekomen. Een voorname taak valt hierbij toe aan de artillerie. Wil men den vij. den indruk geven, voor de hwl. te zijn aangeland, dan zal het noodig zijn t.b.v. de vooruitgeschoven afdn., art. in te deelen. Deze betrekkelijk zwakke art.troepen kunnen slechts door een groote beweeglijkheid den vij. een onjuist inzicht in de sterkte geven. Ook wanneer de vij. voor de hwl. staat is de eigen beweeglijkheid nog niet teneinde. Het juiste gebruik van schijn- en wisselstellingen eischt de aan dacht van de leiding op, evenals de opstelling en verplaatsing van reserves en het inzetten der zware wapens. Verdedigen is dus niet „stil zitten", doch ook bij deze gevechtshande lingen doen zich vele mogelijkheden voor, welke de commandant tijdig moet onderkennen en uitbuiten. Is de tank hoofd- of hulpwapen? Hoewel deze vraag reeds vele malen is behandeld willen wij toch niet nalaten eenige aanhalingen uit „The tank journal" van Juli '39 (Tank tactics) over te nemen. De voorstanders van de tank als hoofdwapen baseeren hun oordeel hoofd zakelijk op de omstandigheid, dat alleen op deze wijze de snelheid welke in het moderne gevecht zoo'n belangrijke rol speelt volkomen kan wor den uitgebuit. Men denkt zich zulk een zelfstandigen aanval als volgt le golfGereedstelling gedurende den nacht. De tanks, in de diepte geéchelonneerd, hebben opdracht z.v.m. terrein te winnen. Dicht achter het eerste échelon volgen batn. motorwrn. vergezeld door jagers en bommen werpers sterke afdn. pag. zijn ingedeeld. De vewn. bestrijden de vij. mitrn. en geweer-gpn. en banen een weg voor de motorwrn. 2e golfInf. met pag. en andere zware inf.wapens, met opdracht het vij. pag. neer te drukken. 3e golf Gemot, en gemech. begeleidende art.eveneens batn. pag. voor eventueelen tegenaanval door vewn. 4e golf Treinen en diensten. Vliegtuigen zullen aan alle golven steun verleenen en z.n. voor munitie aanvulling enz. zorg dragende gemech. eenheid is overigens geheel op haarzelf aangewezen. Bij het gebruik van vewn. als hulpwapen onderscheidt men tanks, welke de aanvallende inf. vooruitgaan en die welke de inf. begeleiden. Het ver loop van den aanval denkt men zich als volgt a. Artillerievuur-concentraties, gevolgd door zwaar gepantserde vewn., waarbij zich art.waarnemers bevinden. b. De inf. met begeleidende vewn. volgt als 2e golfde inf. achter de tanks drukt de overgebleven mitrn. en gw.gpn. neer, waardoor zij in staat zal zijn de laatste 300 m te overschrijden. c. Het art.vuur gaat voorw. met een snelheid van 6 a 8 km/ukomen de vewn. buiten de uiterste dracht, dan vervolgen zij hun weg zonder dezen steun. d. Eerst na het binnendringen en bij de doorbraak begint de samen werking tusschen vewn. en gemot. inf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 88