859 Duitsche opvattingen over het vertragend gevecht. De R. d'Inf. van Mei '39 behandelt de D. opvattingen omtrent het vertra gend gevecht. Met het sterker worden van het D. leger zijn de opvattingen omtrent deze actie gewijzigd. Het voornaamste verschil vormt de vermeer dering van den weerstand. Vroeger was men tevreden wanneer de vijand tot de gevechtsformatie overging; thans zegt men dat men den vijand tot het gevecht moet brengen. x De middelen waarmede de D. dezen vermeerderden weerstand hopen te bereiken zijn in tegenstelling met vroeger, moet men steeds doorgaan met de ver sterking van het terrein de weerstandslijn zal niet meer het lineaire beeld geven van vroeger men moet meer tot een diepte-opstelling overgaan het gebruik van de eigenlijke infanterie zal zich niet beperken tot speciale gevallen (boschgevechten) of tot bescherming van de artillerie en zware inf.wapens men laat den vij. naderen tot binnen de dracht der lichte inf.wapens de inf. zal zelfs in beperkte mate tegenaanvallen uitvoeren. In dit stelsel past het, dat slechts de commandant van het geheel het moment voor teruggaan aangeeft, waarbij wordt aangeteekend, dat de afstand tot de volgende stelling niet zoo groot behoeft te zijn, dat de aan valler zijn art. van stelling moet doen verwisselen. Tevens heeft men bij het vastleggen der nieuwe beginselen rekening gehouden met de organisatie van een modern leger zoo ziet men bij ver tragende acties vk.detn. en veel paun. ingedeeld. Vewn. kunnen als achter hoede worden gebruikt. In het algemeen kunnen wij de hiervoren behandelde nieuwe beginselen van het vertragend gevecht niet bewonderen. Wij zien hierin meer de met volledig doorgevoerde richtlijnen van de verdediging. Gaat het zuiver om een vertraging, dan zal men tevreden moeten zijn, wanneer de vij. tot ont wikkeling wordt gedwongen en dit bereikt men niet met lichte inf.wapens doch met art. en zware inf.wapens. Blijft men langer zitten, dan is de kans groot dat het afbreken van het gevecht niet meer mogelijk zal zijn Uit den aard der zaak stemmen wij met een noodgedwongen - krachtigen weerstand in, wanneer, door eenige uren langer te blijven zitten, wordt bereikt dat het terugtrekken bij duisternis kan geschieden. d. V. Artillerie. Materieel. In April j.l. is aan de Eng. art.school Lankhill nieuw gs. gedemonstreerd dat de Times van 8-4-39 aanduidt als „25-ponder" (11,3 kg) met een nor male vuur snelheid van 4 schn./mt. de overige gegevens hebben slechts betrekking op de mu.:gevoelige buis, groot aantal springstukken van 50 g, welke een V» hebben van 900-1200 m/sec., werken tot op 200 m van het spt., waarbij tot op 45-90 m doodelijk. Naar achter worden practisch geen scherven weggeslagen, waardoor de inf. zeer dicht achter het vuur kan opsluiten (M.W. 44 en A.R. 6). De overzichtschrijver in laatstgenoemd blad concludeert uit vorenstaande gegevens, dat het gedemonstreerde gs. van een ander type moet zijn dan de 9,4 kanon-hw. en van aanmerkelijk zwaarder kal. Afgaande op het vermelde op blz. 760 in I.M.T. nr. 8 is deze conclusie Ing. Doberer rekent in Ferngeschütze (K. u. F. 4) grondig af met de fabels omtrent het D. gs. dat Parijs (beschoot en waarvan hij het gebruik een „dure sport" noemt. Toch is z.i. te verwachten, dat zeer verdragend gs. ook m de toekomst zal worden gebruikt; echter dient er inderdaad sprake te zijn van trefkans In Fr. zou Charbonnier reeds een zoodanigen vuurmond (iVL/23)

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 89