865 eveneens doet kennen als pro-directe verdediging (jagers en lu.d.artillerie) Ook al verschilt men van meening zoo is lezing van de beschouwingen in dit als regel nogal critische tijschrift niettemin aan te bevelen en leerzaam. Ruslands luchtwapen. (Deutsche Wehr, 27 April 1939 uit Fr. en Eng. bronnen) Als gemiddelde van de verschillende getallen komt het blad tot de volgende cijfers voor begin 1939 Soorten vliegtuigen Modern Verouderd. Jagers 2000 2000 Gevechtsvlgn. 800 Verk. vlgn. 1000 1800 Zware bwrn. en transport 500 1000 Lichte bwrn. 1000 200 Totaal 5300 5000 Bovendien nog 2000 lesvliegtuigen, dus totaal 12.300. Hiervan zijn de jagers de beste zij hebben in Spanje hun bruikbaarheid bewezen. De verkenners zijn te log en te langzaam, doch worden gaandeweg door modernere ver vangen. De oudere 4-motorige bwrn. maken plaats voor in hoofdzaak 2- motorige. Het vliegende personeel wordt als middelmatig beschouwd. Naar Spanje werden de besten gestuurd deze vormen dus geen juisten maatstaf. De industrie is zeer uitgebreid, doch heeft vooral gebrek aan le klasse personeel. Het aantal arbeiders wordt geraamd op meer dan 250.000. De capaciteit op 1000 vlgn. per maand. Vooral motoren worden nog bijna uit sluitend in licencie gebouwdveelal Amerikaansch en Engelsch. Personeelsvoorziening bij de Fr. luchtmacht. (Deutsche Wehr, 9 Mei 1939). Uit het Fr. blad „Temps" wordt een en ander over bovengenoemd onder werp ontleend Sedert de verhooging der sterkte tot 4500 vlgn. (2000 in eerste linie de rest voor de marine, koloniën en opleiding) moet het personeel van 2300 off. en 56000 man op 4500 off. en 78000 man worden gebracht. Hierbij blijkt opnieuw, dat het rythme der uitbreiding afhangt van het per soneelsvraagstuk. Kan men het materieel in een goed opgezette industrie in betrekkelijk korten tijd vervaardigen, de opleiding van het talrijke en gevarieerde personeel laat zich niet verminderen. En hoe ingewikkelder het materieel wordt, hoe langer die opleiding moet duren. De vorming van een bestuurder van een modern jacht- of bombardementsvlg. kost 200 vlieguren of een geheel jaar, de gevechtsopleiding vordert nog eens 1 a 2 jaren. Het zelfde geldt voor het technisch personeel, schutters en telegrafisten. Artillerie-vliegtuigen. (R. A. A. Jan.-Febr. 1939) Dit vraagstuk komt meer op den voorgrond. De redactie van dit tijdschrift geeft een samenvatting van verschillende meeningen. Voorts komt in het zelfde nummer een résumé voor van een artikel in M. W. nr. 52 over dit onderwerp, met een schematische voorstelling van de verschillende obser vatiemiddelen. In het eerstgenoemde redactieartikel wordt er o.i. zeer terecht de nadruk op gelegd, dat de artillerie vóór alles moet kunnen zien en dat het dus volkomen logisch zal zijn wanneer op de begrooting naast de posten vuurmonden en munitie, ook een postmaterieel voor grond- en lucht- waarneming, voorkomt. „Men heeft soms bijzonderlijk het bezwaar geopperd, dat wanneer de artillerie van eigen vlgn. werd voorzien zulks ook weldra aan de cava lerie en andere wapens zou moeten worden toegestaan. Maar welk vreemd soortig malthusianisme zou aldus het verlangen van de huidige generatie, om gebruik te maken van de mogelijkheden in de lucht, willen beperken? Inderdaad moet dit probleem op breedere basis worden gezienof wel men

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 95