866 accepteert de moderne snelheidstendens met vliegtuigen, radio, auto's, enz., toegepast op onverschillig welk wapen, of wel men houdt vast aan ouder - wetsche begrippen en methoden, waarbij men b.v. onnoembare voorraden projectielen oplegt om zich de weelde te kunnen veroorloven tot een vuur in den blinde met de kans van 1 treffer op 1000 schoten". R. A. A. is voorts van meening, dat voor deze artillerie-waarneming met zeer eenvoudige, langzame en onbewapende toestellen kan worden volstaan. Daar zij laag kunnen blijven (b.v. 200 m) is een aanval daarop door de moderne jagers minder gemakkelijk uitvoerbaar, terwijl zij voorts boven de eigen linie vliegen en aldus beschermd kunnen worden door het eigen vuur van den grond. De Italiaansche luchtmacht; strekking en doel. (Les Ailes, 20 Juli 1939). De It.generaal Valle heeft de volgende rede in den It.senaat gehouden De beide oorlogen, welke onze luchtmacht gedurende den laatsten tijd heeft gevoerd en gewonnen, hebben ons nauwkeurige gegevens verschaft. Het is voortaan een ontwijfelbaar axioma, en het is goed het hier te her halen, dat er geen enkele macht te land of ter zee meer een overwinning kan bevechten, zonder den steun van het luchtwapen. Doch het luchtleger kan door eigen kracht den vijand in zulk een wanhopige situatie brengen, dat er nog slechts een uiteindelijke stoot van de grondstrijdkrchten noodig is om de zege te bevestigen en het gebied te bezetten. Het schijnt, dat de ervaringen in Spanje voor sommigen nog niet over tuigend genoeg zijn geweest. Zoo zijn er critici in tijdschriften en dagbladen, die met een zucht van voldoening wijzen op de weinige vernielingen, welke in Madrid, Barcelona en andere steden zijn bereikt. Anderen geven wel toe, dat er een belangrijke moreele uitwerking mogelijk is, doch ook hiertegen kan men middelen vinden. Nog anderen blijven zich tevreden stellen met den wensch van overeenkomsten en conventies, welke elke luchtactie buiten het militair-tactische gebied moeten verbieden. "Welnu, onwederlegbare fotografische documenten en verklaringen van getuigen in den Sp.oorlog toonen aan, dat de uitwerking van het lucht bombardement uitgaat boven elke verwachting. Deze is het grootst op vitale centra. Daar werkt de explosieve massa volledig en elke bom is een treffer, met schier onherstelbare resultaten. Het effect van het bombardement. De omstandigheid, dat Madrid, Barcelona, enz. niet zijn verwoest is alleen te danken aan het feit, dat Franco dit niet heeft gewild. Op Barcelona zijn slechts weinig bommen geworpen als représaille voor het bombardeeren van Pampeluna en Salamanca, en toch werd hierdoor reeds de moreele weerstand van de bevolking op het uiterste gebracht. Bezoekt men zelfs thans nog deze steden, dan geeft het resultaat van zelfs dit geringe bom bardement een duidelijk beeld, wat de werkelijkheid zou zijn bij een grootsch opgezette actieeen opeenhoopig van puin, waarin elk leven onmogelijk zou zijn geworden. Bijna steeds is de vernieling gevolgd en aangevuld door brand, waardoor de plaatsen zoowel door de bevolking als staven en bureaux moesten worden ontruimd. Dezelfde uitwerking heeft de vliegtuigactie tegen schepen. De handelsvloot is de gemakkelijkste prooi, zooals wordt aangetoond door de 162 schepen, welke tot zinken werden gebracht of zwaar beschadigd in de havens aan de Sp.oostkust. Gedurende de laatste weken van den oorlog waren de vrachtkosten voor elke reis van een schip naar deze Oostkust even hoog als de geheele waarde van het schip. En de honger klopte aan de deuren. Het is gemakkelijk zich voor te stellen, welke consequenties een maritieme luchtblokkade zou hebben voor een land, dat verplicht is op den aanvoer over zee te rekenen. Het resultaat van luchtbombardement op brandstoffendepóts is even in drukwekkend. Een enkele aanval met bommen van 50 kg op de depots in

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 96