867 Valencia deed den geheelen voorraad van 30.000 ton petroleum en benzine in vlammen opgaan. Hetzelfde geschiedde met andere depóts in Malaga en Barcelona. In het algemeen is het voldoende om een enkel reservoir in brand te stekenhet vuur deelt zich dan vanzelf aan de andere mede. Elke poging tot blusschen of 'beperken van den brand is daarbij vergeefscth. Sommige naphta-reservoirs hebben weken lang gebrand. Elk benzine-reservoir, dat niet ondergrondsch of op andere wijze is beschermd, moet als een zeer kwetsbaar en gemakkelijk doel worden beschouwd. Het zal slechts een kwestie van enkele dagen beteekenen men kan er voor eigen gebruik in het geheel niet op rekenen. De geheele It. voorraad aan vliegbenzine is opgelegd in reservoirs, welke bestand zijn tegen eiken vorm van huidige mijnwerking der bommen. De doelen, welke het meest kwetsbaar zijn voor luchtbombardement zijn in volgorde dichtbewoonde centra, brandstofreservoirs, fabrieken, handels schepen, havenwerken, oorlogsschepen, vliegbases, spoorwegen, loopgraven. In den Sp.oorlog heeft men overigens bij lange niet het concept van een werkelijken luchtoorlog zonder pardon (den z.g. onbeperkten lucht oorlog) gevolgd. Ook het aantal toestellen was geringongeveer een vijftigste van het aantal, dat wij in den oorlog van morgen beschikbaar zullen hebben. Bovendien heeft men slechts enkele duizenden tonnen aan bommen op de havens c.a. geworpen deze hebben intusschen een grooten invloed uitgeoefend op den tegenstand der Rooden doch tientallen duizenden tonnen voor het vernielen van de rotsen en steenen van Aragon, Castilië en Catalonië in de zone van den strijd op den grond. Normaal is het vliegtuig van geen nut in deze zone, welke het kanon bestrijkt hier was het echter een ander geval ten gevolge van het speciale karakter van den burgeroorlog. Indien echter Gnl. Franco de totale verwoesting van Valencia, Barcelona, enz. had gewild, zou de uitvoering daarvan slechts enkele dagen hebben geduurd. Men moet niet denken, dat in dergelijke gevallen de luchtafweer ernstigen weerstand kan bieden, vooral niet wanneer het net van lucht- wachtposten, tengevolge van geografische omstandigheden nabij de kust of de grens den tijd mist om tijdig te waarschuwen. Het luchtwapen kan overal aanvallen. Kameraad senator Ferrari heeft met de scherpte van geest, welke hem eigen is en waarvan hij dagelijks bewijs geeft als hoofd van „Guidonia" (een It. luchtbasis en wetenschappelijk centrum. R.), aan de Senaat uit eengezet op welke wijze de fascistische luchtmacht wordt gevormd en het geloof waarmede het geheele personeel zijn taak vervuld. Daarin is een reden gelegen om trotsch te zijn op alles, wat reeds is tot stand gebracht op velerlei gebied trotsch, maar niet voldaan. De eischen van het oogenblik nemen toe naar geometrische rede. Indien bijv. de toename van het vlieg- bereik reeds op het oogeniblik aan ons luchtwapen toestaat om met een ton gewicht aan bommen onverschillig welke vitale centra van een moge- lijken vijand te bereiken, beteekent zulks dat Italië uit een positie van inferioriteit is bevrijd, welke haar geografische situatie veroorzaakte, en haar de mogelijkheid 'geeft tot onmiddellijke en 'krachtige représailles. Het is echter noodig niet te vergeten, dat de vliegtuigen van den tegenstander waarschijnlijk dezelfde performance zullen hebben en dat daarom de repré saille met overwegend sterkere krachten moet worden uitgevoerd om vol doende resultaat te hebben. Hoewel de toename in snelheid onze jagers en gevechtsvlgn. in de gelegen heid stelt slag te leveren en een vijand, die ons grondgebied wil overweldigen, ernstig te straffen, zoo is het niettemin noodg, dat het aantal onzer vlgn. in alle sectoren verveelvoudigd wordt, aangezien de groote snelheid en de vorm onzer grenzen het den tegenstander mogelijk maakt om zeer onver wachts te verschijnen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 97