869 zeggen altijd uitgezonderd wellicht tijdens den rnarsch worden de zw. grw.gpn. aan de fus.cien. toegevoegd. S. acht het doelmatiger deze gpn. organisatorisch bij de fus.cien. in te deelen. De tegen deze oplossing aange voerde argumenten t.a.v. opleiding en aanvoering kan S. niet deelen. In de eerste plaats is de bediening van het wapen zoo eenvoudig, dat een gede centraliseerde opleiding en oefening moeilijk als een bezwaar kan worden gevoeld. T.a.v. de bedenkingen, welke worden geopperd m.h.o. op de co.- verzwaring van den cie.cdt. merkt S. op, dat als de sie.cdt. naast zijn 3 gpn. nog een lt. grw.gp. kan commandeeren, het voor den beter ge schoolden cie.cdt. toch geen bezwaar zal zijn naast zijn 3 sien. nog een zw. grw.gp. in te zetten hij zal hiertoe zelfs beter in staat zijn, wanneer deze gr. steeds onder zijn bevelen staat, dan wanneer deze hem eerst midden in het gevecht zal worden toegevoegd (voor het geval de zw. grw.gp, hem dan nog bereiken kan). S. is van meening, dat men op den duur niet zal kunnen ontkomen aan de organisatorische indeeling van een zw. grw.gp. bij de fus.cien. Indien de zw.grwn. aan de mitr.cie. worden onttrokken, blijven in handen van den bat.cdt. slechts de mitrn. over, welke wapenen in hoofdzaak verdedigingswapenen zijn. S. acht het noodig aan de „Schwer- waffen-Kp." van het bat. een krombaanvuurwapen toe te voegen, opdat de bat.cdt. tijdens den aanval invloed op het gevecht kan uitoefenen door „Schwerpunktbildung der Feuers". Het door S. bedoelde wapen, het lichte inf.geschut (mortier) is thans ingedeeld bij het reg., doch om gelijke redenen als pleiten voor de indeeling van zw. grwn. bij de cien., komt het S. noodza kelijk voor bedoelde mortieren reeds van huis uit in te deelen bij de batn. Zoo voortgaande komt S. tot de conclusie, dat de reg.cdt. de beschikking zal moeten hebben over een nog zwaarder aanvalswapen (dus krombaan vuurwapen) en wel over het zware inf.geschut, thans ingedeeld bij de div., ten einde direct dit wapen te kunnen inzetten daar waar het front vast loopt, of waar de aanval in het bijzonder moet worden gesteund. Moet de reg.cdt. wachten op toebedeeling van deze wapenen tijdens het gevecht, dan gaat veel tijd verloren. De vrees, dat het in stelling komen van dit geschut op de oogeniblikken, waarop de reg.cdt. het noodig vindt, te tij droovend zou zijn en derhalve het beter in bewakingsstelling bij de div. kan zijn opgesteld, kan S. niet deelen. Zoodra immers de aanval vastloopt, zal er genoeg tijd zijn het geschut in stelling te brengen of van stelling te doen veranderen. De snelheid van inzet moet overigens door vooruitziende maatregelen wor den verhoogd. Ten slotte komt S. tot een pleidooi voor het indeelen van snelle onder deden bij de inf. Den bat.cdt. worden dikwijls van de „Schützen-Kp." wrn. t.b. gesteld voor het snel uitvoeren van bijzondere opdrachtenhiermede wordt voldaan aan den wensch, ook in het raam van het langzame bat. snelle en beweeglijke afdeelingen in de hand te hebben. S. vraagt zich af, of het niet raadzaam is bij het bat. een sie.wr. organiek in te deelen, welke uiteindelijk nog dienst kan doen als snel verplaatsbare laatste reserve. S. komt dan verder tot de indeeling van een wr.cie. bij het reg. en een wr.bat. bij de div., welke afdn. zoowel op als buiten het gevechtsveld belangrijke diensten zullen kunnen bewijzen en volgens S. zelfs onontbeerlijk zijn. v. M. Intendance. In het Militair Tijdschrift „Mavors" aflevering Maart 1939 komt een mede- deeling voor over de wijziging in Nederland in de toelating tot de Krijgs kundige- en Intendance-Studiën aan de H. K. S. In 1939 zullen door den Commandant van het Veldleger een aantal officieren worden aangewezen, die een voorbereidenden cursus aan de H. K. S. moeten volgen van 1 Augustus t/m 28 October 1939. Voor de toelating tot de Intendance-Studiën zal deze voorbereidende opleiding in hoofdzaak worden gegeven in de vakken schei en natuurkunde. Zij, die tijdens dezen voorbereidenden cursus blijken van

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 99