875 12. VAN HET WERELDTOONEEL. Alle voorspellingen ten spijt scheen Augustus aanvankelijk een rustige maand te zullen worden gebeurtenissen, welke enkele weken later geen aan dacht meer waardig zouden zijn gekeurd, vormden den hoofdschotel van het dagbladnieuws. Met vette koppen werden de Engelsche luchtmanoeuvres 'boven Frankrijk, de Fransche boven Engeland en de Italiaansche boven de Middellandsche Zee verslagen. In de belangstelling verheugde zich ook de Spaansche kabinets-reorganisatie waarin de berichtgevers naar gelang van hunne sympathieën al dan niet bewijzen meenden te ontleenen van onder linge verdeeldheid in de regeeringspartij De Fransch-Engelsch-Russische politieke onderhandelingen te Moskou sukkelden voort (of deden zij ook zelfs dat niet?), doch niettemin vingen de stafbesprekingen tusschen dezelfde partijen aan. Men berichtte, dat zij van een leien dakje gingen. Van langen duur was dat nietal spoedig werd gemeld, dat Moskou het Verre Oosten in de beschouwingen wenschte te betrekken. Reeds daarom was deze eisch zoo opvallend omdat hij ook tijdens de politieke onderhandelingen was gesteld en door de Fransch-Engelsche weigering daarop in te gaan een van de redenen van het vastloopen dier onderhandelingen scheen te zijn geweest. Had men het vooropgezette deel, ook de stafbesprekingen op dood spoor te laten loopen De verdere ont wikkeling der gebeurtenissen zou voor dit vermoeden een bewijs kunnen zijn. Slowakije haalde de banden met zijn Duitschen beschermer nauwer aan met een militaire overeenkomstkort daarop verklaarde het, de gebieden welke het bij het uiteenvallen van Tsjechoslcwakijë aan Polen had afgestaan, terug te verlangen. Hun belang ontleenen deze gebeurtenissen aan het feit, dat Ide Duitseh-Poolsche grens wel, doch de Slowaaksch-Poolsche grens althans tot voor kort vrijwel niet was versterkt. Ongetwijfeld zullen te Warschau genoeg goede verstaanders zijn geweest die de sedert Maart tusschen Bratislava en Berlijn gewisselde halve woorden hebben verstaan doch ook hier geldt, dat wat gedurende jaren is nagelaten niet in enkele maanden kan worden ingehaald. In een formeel protest stelde Polen de vraag, in hoeverre Slowakijë nog als een zelfstandige staat is te beschouwen. Een gelijksoortige vraag werd van vele zijden geuit t.a.v. Hongarije telkenmale doken geruchten op omtrent door de as op dit land en Joego slavië uitgeoefenden druk. Ter gelegenheid van de in een ietwat geheim zinnig waas gehulde reis van den Hongaarschen minister Czaky naar Duitschland waar hij volgens sommigen wel, volgens anderen niet te Berchtesgaden Hitier en de Salzburg diens super-diplomaat vor. Ribbentrop zou hebben ontmoet en Italië, waar hij Mussclini bezocht, was er zelfs sprake van 22 door Berlijn gestelde eischen. Het bestaan hiervan werd echter eveneens ontkend. Men zietgeruchten, niets dan geruchten. Niet te loochenen viel echter, dat terwijl Roemenië aan Hongarije een non-agressie pact aanbood, aan de gemeenschappelijke grens bloedige incidenten voor kwamen. Wel schenen deze snel te zijn bijgelegd, doch Boedapest wees het gedane aanbod af om er in de dagen van groote spanning in eind Augustus vrij plotseling op in te gaan. In dezelfde dagen kwamen de Serven en Kroaten tot overeenstemming laatstgenoemden krijgen naar verluidt volledige autonomie. Te Tokyo liepen de onderhandelingen, in naam gaande over de geschillen te Tientsin doch in feite over Engelands houding in geheel China, na eenig vocrtsukkelen volledig vastChamberlains uitlating, dat Engeland zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 105