3. GRONDSLAGEN EN HANTEERING VAN NEUTRALITEITSREGELEN door M. D. Schaafsma, Kapitein van den Generalen Staf, (Vervolg; zie I.M.T. 1939 nr. 8). Artikel 3. Het is den oorlogvoerenden eveneens verboden a. op liet grondgebied eener onzijdige Mogendheid een radio- telegrafisch station of eenig toestel, bestemd om als middel van gemeenschap met de oorlogvoerende strijdkrachten te land of ter zee te dienen, op te stellen b. eenige inrichting van dien aard te gebruiken, die door hen voor den oorlog op het grondgebied der onzijdige Mogend heid is opgesteld met een uitsluitend militair doel, en die niet geopend is geweest voor het publiek. Evenals het volgende artikel 4 richt artikel 3 zich tegen han delingen, welke weliswaar niet als krijgsverrichtingen zijn te beschouwen zulks in tegenstelling met die, bedoeld in artikel 2 doch daarbij zoo nauw zijn betrokken, dat het dulden daar van in lijnrechten strijd zou zijn met het begrip onzijdigheid. Bij de opstelling van onderwerpelijk artikel is kennelijk gestreefd naar volledigheid lid a behandelt toch de inrichting, lid b het gebruik van toestellen a.a., welke klaarblijkelijk voor de niet toelaatbare berichtgeving zijn bestemd. Echter heeft men in 1907 het gebruik van radiotelegrafie en -telefonie in het verkeer met luchtvaartuigen niet voorzien het behoeft wel geen nader betoog, dat thans voor „te land of ter zee" in lid a moet worden gelezen „te land, ter zee of in de lucht". Het artikel dankt zijn ontstaan aan het geruchtmakende geval van de opstelling van een radiostation in een Russisch consulaat op Chineesch gebied tijdens den Russisch-Japanschen oorlog 19041905 Japan beklaagde zich hierover doch de consul beriep zich op zijn recht van exterritorialiteit. 5S) Tijdens den wereldoorlog werd lid a minder vaak overtreden dan de belligerente pers wel wilde doen gelooven Vanselow is de eenige schrijver die een bepaald geval noemt, nml. dat van opstelling van een Engelsch station op een Chileensch eiland. 59) ES) Fauchille, 1476 Wijnveldt, blz. 118. Vanselow blz. 422. E9) Vanselow, blz. 421. 779

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 7