980 door Ir. H. G. Koefoed, Dr. S. Postmus en Dr. A. G. van Veen. De inhoud van dit artikel wordt als volgt samengevat Het Instituut voor Volksvoeding in Ned.-Indië (Batavia) onderzoekt op beschrijvende basis het menu van de Inheemsche bevolking op verschillende plaatsen in Ned.-Indië, en heeft verder tot taak te beoordeelen in hoeverre dat menu, in verband met de behoeften van het individu toereikend genoemd mag worden. Het eerste punt dat hierbij de aandacht vraagt, is de quaestie van de voedingswaarde der voedingsmiddelen, welk punt in deze mede- deeling besproken wordt. Speciaal wordt de vraag gesteld in hoeverre het mogelijk is, om met voldoende betrouwbaarheid in verband met de uit komsten, op een doelmatige wijze de voedingswaarde van het menu te berekenen. Tot nog toe werd voor deze berekeningen uitgegaan van de afzonderlijke menu-bestanddeelenin een groepeeren van voedingsmid delen wordt thans de mogelijkheid gezien, en verder getoetst, om dit rekenwerk aanmerkelijk te vereenvoudigen. Na deze inleiding in de beide eerste paragrafen worden in 3 de eischen gesteld, waaraan een groepeering van voedingsmiddelen moet voldoen, waarna de voorgestelde groepeering, met een enkele nadere toelichting, gegeven wordt (Vcor groepeering zie blz. 198 ff). In 4 wordt de waarde van het analyseeren van voedingsmiddelen besproken. Aan de hand van een aantal voorbeelden wordt de orde van variatie in samenstelling van de voedingsmiddelen vergeleken met de orde van de ev. constante onderlinge verschillen in samenstelling van te zamen gegroepeerde voedingsmiddelen. Mede in verband gebracht met de betrekkelijke nauwkeurigheid van de menu-opnamen zelve, wordt hierin het bewijs geleverd, dat de verschillende bijvoedingsmiddelen, zonder bezwaai voor de juistheid van de uitkomsten van een menu-onderzoek, in de gekozen, tot op zekere hoogte natuurlijke, groepen-indeeling, als groepen verder verwerkt kunnen worden. Op deze basis wordt vervolgens in 5 een gestandariseerde voedings tabel aangeboden, die voor zoover het momenteel is te overzien, voor het 'berekenen van de voedingswaarde van bevolkingsmenu's in Ned.-Indië ruim voldoende is (gegeven in bijlage I). Gedeeltelijk wordt deze voedingstabel m een driehoeksgrafiek voorgesteld, waardoor de vergelijking van voedings middelen onderling vergemakkelijkt wordt. Deze wijze van voorstelling kan voor verschillende practische doeleinden (o.a. de dieetleer) van nut zijn (grafiek gegeven in Bijlage II). Tenslotte wordt voor de practijk een lijst gegeven van een aantal voe- dingsmiddelen, die voor het aanvullen van bepaalde tekorten in de voeding van belang kunnen zijn (gegeven op blz. 218 f). In het Economisch Weekblad voor Ned.-Indië, 8 September 1939 Nr. 36, zijn enkele maatregelen vermeld welke op economisch gebied in Neder-' landsch-Indië moesten worden getroffen. Uitvoerverbod van bepaalde goederen uit Ned.-Indië. Tot de economische maatregelen, die in de laatste dagen door de Regee ring getroffen zijn, behoort o.a. het verbod om met ingang van 3 September 19o9 bepaalde goederen uit te voeren. De bedoeling hiervan is om onge- wenschte vermindering van voorraden te voorkomen en om een regel matige voorziening van de binnenlandsche markt te bewerkstelligen. Van een aantal dezer goederen van binnenlandsche herkomst worden steeds bepaalde hoeveelheden geëxporteerd en waar het in de bedoeling ligt om dezen uitvoer zco mogelijk te handhaven, is bij Gouvernements Besluit van 1 September j.l. aan den Directeur van Economische Zaken de bevoegd heid verleend om hiertoe vergunning te geven. In verband met het boven staande is door den Directeur van Economische Zaken een Bureau voor Uitvoervergunningen ingesteld, dat ressorteert onder het Kantoor voor den Handel. Maatregelen tegen prijsopdrijving. De Directeur van Economische Zaken heeft eenige malen onder de

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 103