982 Anderen borgen zich op in de schuilkelders of zochten een rustig plekje in een der stations van de ondergrondsche. Men had er namelijk al heel spoedig genceg van weken lang eiken nacht twee of drie keer uit zijn slaap te worden gehaald door het gehuil der sirenes of het gebulder der afweerkanonnen. Veel erger dan de uitwerking van luchtaanvallen was de psychische druk van den langzaam maar gestadig toenemenden honger. In Madrid was eind 1938 practisch een ieder ernstig ondervoed en als signum mali cminis ver scheen toen ook de pellagra ten tooneele. Deze ziekte reageerde weliswaar vrij goed op nicotinezuur, dat door de Vereenigde Staten van Amerika werd geleverd, doch van de niet veel meer dan 1000 cal. bevattende slecht uit gebalanceerde voeding, welke per persoon per dag ten slotte nog maar ter beschikking ken worden gesteld, mocht men niet verwachten, dat zij langen tijd in staat zou zijn het weerstandsvermogen der bevolking op peil te houden. De kreet om voedsel, die ten slotte in de straten weerklonk uit den mond van een volk, dat geen vliegtuigbommen en granaten meer vreesde, was een duidelijk teeken van de naderende moreele ineenstorting. Opvallend is, dat noch onder de burgerbevolking noch bij de troepen te velde, ondanks de groote geestelijke en lichamelijke ellende waaraan men allerwegen blootstond, de frequentie der psychische storingen, vergeleken bij vredestijd noemenswaard is gestegen. Zelfs in de voorste linies was het aantal neuroses niet bijzonder groot en speciale maatregelen ter bestrijding dezer ziekte waren welhaast overbodig. Van medische belang is een eigenaardig, in het artikel uitvoerig beschreven ziektebeeld, dat werd waargenomen bij lieden, die aan den heftigen lucht druk van bomexplosies hadden blootgestaan. Na iederen luchtaanval werden een aantal patiënten ingeleverd, die zonder gewend te zijn in een stupor- achtigen toestand verkeerden. Zoo oppervlakkig was aan hen niet veel te zien men kreeg niet den indruk dat zij verward waren, doch zij gaven geen antwoord op gestelde vragen en bleven alsmaar met angstig openge sperde oogen voor zich uit staren. Pols en ademhaling waren matig versneld. De zieken vertoonden, zooals de schrijver het meer vreemd dan frappant uitdrukt, het beeld van afgejakkerde honden. Behalve matig verhoogde peesreflexen bestonden geen verschijnselen, welke wezen in de richting van een aandoening van het centrale zenuwstelsel met name waren geer. haard- symptomen van welken aard cok aanwezig. Zoo bleef de toestand tot na eenige dagen vrij plotseling een verergering van het ziektebeeld intrad. De patiënten kregen koorts, werden icterisch en begonnen te delireeren. Uit dit delirium zakten zij geleidelijk aan weg in een steeds dieper wordend coma, dat eindigde in den dood. Bij de sectie werd het beeld eener encepha litis haemorrhagica met vaak uitgebreide verweekingen der hersensubstantie gevonden. Ten slotte vermeldt'het artikel nog, dat kinderen gedurende de lucht aanvallen een merkwaardige rust en onverschilligheid aar. den dag legden, vermoedelijk omdat zij zich het gevaar, waaraan zij waren blootgesteld, niet realiseerden dan wel meenden afdoende daartegen beschermd te zijn. De ervaring in Spanje heeft voorts geleerd, dat het niet noodig is bijzon dere maatregelen te nemen om kinderen den aanblik van zenuwschokkende scenes te besparen, aangezien zij er als regel beter tegen bestand zijn dan volwassenen. La Presse Médicale, 1939 nr. 49. „Sur de nouvelles méthodes de lutte contre le tétanos. Séro-vaccination, séro-anatoxi-therapie, prevention au moyen des solutions d'antitoxine tétanique" door G. Ramen. De bedoeling van de zoogenaamde serovaccinatie is een passieve immu niteit onmiddellijk te doen overgaan in een actieve, zcodat ook de gevaren voor een tetanusinfectie in de toekomst worden bestreden. Zij bestaat uit een enkele inspuiting met serum van een sterkte van 30005000 antitoxine- eenheden, benevens een reeks anatoxine-injecties. De sero-anatoxine-therapie

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 105