887 Niettemin ontwaart men nog altijd scherpe contrasten met de overeen komstige wapens van andere legers. Zooals een Duitsch artillerie-officier ■het onlangs uitdrukte, verschilt de houding van den Duitschen officier met betrekking tot het schieten, en in het bijzonder tot de mathematische becij feringen, fundamenteel van zijn Franschen collega. De Fransche officier aanvaardt niet enkel de voorschriften, welke hij heeft na te leven, doch hij voelt zich persoonlijk verantwoordelijk voor hun doeltreffendheid en gaat voortdurend weer na, of zij op een juiste basis berusten, daarbij nieuwe wiskundige methoden ontwikkelend die in overeenstemming met zijn smaak zoowel een elegante oplossing vormen van een probleem als voldoen aan zijn wetenschappelijk gevormden geest. De Duitsche artillerie-officier daarentegen beschouwt de betrekkelijk eenvoudige methoden, die in zijn instructies zijn vervat, als volstrekt doeltreffend en boven iederen twijfel verheven. Zijn zorg richt zich niet op een critisch onderzoek ervan, doch uitsluitend op haar toepassing onder verschillende omstandigheden. In dit opzicht echter heeft hij geen lust zich te laten belemmeren door wiskundige vuurleidingsmethoden, hoe schitterend deze ook mogen zijn. Ter wille van grooter vrijheid in het gebruik maken van den toestand is hij bereid, van haar veelvuldige en groote voordeelen af te zien het gemak en de eenvoud van haar toepassing, de eindeloos geringere lichamelijke en psychologische inspanning, welke zij vergen, de gemakkelijkheid bij het overnemen van een ander commando. Erkennend, dat de mathematische vuurleiding wellicht in den positie oorlog superieur kan wezen, is hij van gevoelen, dat zij niet kan concurree- ren met zijn eigen vrije methode in den bewegingsoorlog, waarmede in den wereldoorlog de Duitsche artillerie steeds haar beste resultaten heeft verkregen. D.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 10