987 solini's rede heeft in dit opzicht weinig verhelderend gewerkt. Men vraagt zich af, wat zijn vredespogingen en het terugtrekken van Italiaansche troe pen van de Albaneesch-Grieksche grens en uit den Dodecanesus beduiden. De neutralen ondervonden reeds aan den lijve, hoe moeilijk hun positie is. Finsche, Zweedsche en Belgische schepen werden getorpedeerd de Deensche, Nederlandsche, Belgische, Luxemburgsche en Zwitsersche neu traliteit werden op meer of minder ernstige wijze geschonden door de lucht strijdkrachten van beide oorlogvoerende partijen. Ook waren zij het onder werp van tal van geruchten waaraan en dit is wellicht het kwaadaardigste een schijn van waarheid ter grondslag ligtPoolsche onderzeebootbases in Estland, een Duitsche omtrekking van de Maginotlinie door Nederland en België of Zwitserland, Russische actie tegen Roemenië, waar eenige beroering werd verwerkt door den moord op min.president Calinescu als wraak op den gewelddadigen dood van den leider der IJzeren Garde, Codreanu. Uiteraard liet de „voorlichting" ook de oorlogvoerenden niet onberoerd Duitschland had het in dit opzicht het zwaarst te verantwoorden. Reuter en Havas meldden om strijd, dat Goebbels op een zijspoor was geschoven en opstanden waren uitgebroken in Tsjechië, Slovakije, ja, zelfs in Duitschland. Trans Ocean ontkende natuurlijk de waarheid van deze berichten. Wat evenwel niet en ook moeilijk kon worden tegengesproken was de ontbinding van de Com munistische Partij in Frankrijk, 't Kan verkeeren Een merkwaardig feit, waaraan de propaganda wel weer niet geheel onschuldig zal zijn, was de snelle publicatie van Duitsche en Engelsche Wit boeken over het ontstaan van den oorlog. Men heeft hiermede niet zoo lang gewacht als in 1914 doch evenals toen werpen beide partijen de schuld op elkaar een oordeel uit te spreken zou uiterst voorbarig zijn. De veldtocht in Polen had inderdaad het verloop van den voorspelden Blitzkrieg concentrisch gerichte, niet ongewaagde acties met gemotori seerde en gemechaniseerde eenheden gepaard met massale actie van de luchtstrijdkrachten joegen de Polen terug achter Narew, Weichsel en San. Nog scheen Polen niet verloren toen de Russen ondanks hun non-agressie verdrag met de Polen dezen in den rug aanvielen. Toen was het pleit snel beslecht, hoewel Warschau en Modlin ruim drie weken stand hielden. Het Duitsche oordeel luidde dat de Poolsche soldaten zeer goed waren, hun lagere aanvoering goed, de middelbare leiding onvoldoende en de hooge bevelvoering slecht. Het Duitsche operatieplan werd bekend gemaaktde sterkte der ingezette troepen echter niet, zoodat ook in militair opzicht een oordeel moet worden opgeschort al zijn wel reeds eenige algemeene lessen te trekken. Wat het optreden der Russen betreft, trekt het vooral de aan dacht dat hun acties met snelle troepen in eerste plaats waren gericht tegen de punten, waar de Duitschers het verst waren opgeruktGrodno en Bialystok in het N., Lemberg en Drohobycz (olie!) in het Z., waardoor tevens een wig werd gedreven tusschen de Duitsche troepen en de Roe- meensche grens. Voorts valt het op dat in berichten omtrent toekomst plannen inzake Polen slechts van Duitsche zijde telkens sprake is van instelling van de Poolschen bufferstaat. Onwillekeurig denken wij daarbij aan de woorden van onzen Raadpensionnaris die „Frankrijk wel als verren vriend doch niet als naasten buur" wenschte. Zei Hitler op 1 September niet in zijn Rijksdagrede, dat Rusland bij zijn bondgenoot geen leerstellingen moest importeeren en waarschuwde Molotof denzelfden dag niet, dat het non-agressiepact met Duitschland de vastberadenheid van de Sovjet Unie tegen agressie geenszins verminderde Inmiddels werd een nieuwe Rijksdagrede van Hitier aangekondigd hierin zou de Führer vredesvoorstellen doen. Dat werd echter ook beweerd van zijn op 19 September te Danzig uitgesproken rede, doch van zoodanige voorstellen werd niets vernomen. Een gevolg van gerijpte overtuiging, dat de tegenpartij

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 110