988 er niet op zou ingaan of van het feit, dat zij voorbarig zouden hebben geklon ken doordat Polen nog niet geheel lam was geslagen? De krijgsverrichtingen in het W. vertoonden een beeld dat wel hemelsbreed verschilde van dat van den Blitzkrieg in Polen. De Franschen naderden zeer voorzichtig de Siegfriedlinie en vermeesterden daarbij eenig Duitsch gebied. De Engelschen strooiden pamfletten boven Duitschland, de Franschen bom men op Friedrichshafen, terwijl Engelsche en Duitsche luchtstrijdkrachten met door de tegenpartij ontkend succes elkanders vloten aanvielen. Duitsch land bracht zijn tegenstander een gevoelige klap toe door torpedeering van het vliegkampschip Courageous overigens werd een vrij groot aantal koop vaarders tot zinken gebracht. Hun bescherming schijnt toch nog niet zoo te zijn als de Engelschen dit wel zouden wenschen. Met dat al heeft de strijd in het W. een zoodanig verloop, dat men zich zelfs in Engeland afvroeg, of er nu oorlog was, ja dan neen. In China bewezen Japan en Engeland met Frankrijk elkander enkele vriendelijkheden de in Mongolië gevangen genomen Engelsche militaire attaché werd vrijgelaten Engeland leverde de 4 Chineezen uit die de aan leiding doch zeker niet de oorzaak vormden van het Tsintsin incident, Frankrijk en Engeland gaven te Shanghai enkele terreinen aan de Japanners over en Frankrijk verklaarde zijn concessie aldaar neutraal waardoor Duit- schers er ongemoeid kunnen verblijven. Was dit het antwoord op het ove- rigens voor kennisneming aangenomen Japansche verzoek, ter voorkoming van moeilijkheden, de Britsche, Fransche, Duitsche en Poolsche troepen uit China terug te trekken Amerika verklaarde zich niet onverschillig t.a.v. de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in China. In Japan vond men deze opmerking onvrien delijk en sprak van den waakhond van het IVesten. Nog onvriendelijker is wel het zenden van versterkingen, w.o. bommenwerpers, naar Hawaii' en Manila en het voortijdig vertrek op geheime manoeuvres van een deel der Amerikaansche vloot. Op den strijd over de herziening van de Neutraliteitswet wezen wij reeds de bedoeling van de herziening heette te zijn, de mogelijkheid te scheppen zonder openlijk partijkiezen steun te kunnen verleenen aan de democratieën. Roosevelt verrastte de wereld met de mededeeling, de Monroe-leer ook van toepassing te willen verklaren op Europeesche bezittingen op het W. halfrond. Tenslotte dient melding te worden gemaakt van de te Panama geopende Pan Amerikaansche Conferentie waar de door de neutrale Ame- ikaansche staten t.a.v. den oorlogvoerenden aan te nemen houding onder oogen wordt gezien. Sch. BOEKAANKONDIGING. Verschenen is Van Dorp s boekencatalogus 1940-1941, waarin opgenomen tal van wetenschappelijke werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 111