894 5,3e 4(1),8(1) 25,29 2(2)13),6 13 4(1) 20,26 4(3) 21 4(4) 21 5(3) (4) 24 2°. Oorlogsschepen of daarmede in art. 2 onder 3° gelijkgestelde vaartuigen van oorlogvoerenden, welke kunnen bewijzen, dat hunne komst binnen het rechtsgebied volstrekt onopzettelijk is geschied en ondanks de omstandigheid, dat de uiterste voor zorgsmaatregelen waren genomen tot vermijding van de binnenkomst 3°. Oorlogsschepen of daarmede in art. 2 onder 3° gelijkgestelde vaartuigen, alsmede militaire luchtvaartuigen of daarmede in art. 2 onder 3° en 4° gelijkgestelde luchtvaartuigen van oorlogvoeren den, welke uitsluitend gebezigd worden voor een godsdienstige, wetenschappelijke of menschlievende zending. Artikel 7. Van de geheel in Nederlandsch rechtsgebied gele gen zeestraten, is de doorvaart door Straat Soenda aan de oorlogsvaartuigen of de in art. 2 onder 3° daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorlog voerende toegestaan, mits de bevelhebbers der schepen vooraf den wensch hiertoe kenbaar maken aan de ter plaatse aanwezige bewakingsvaartuigen en zich gedragen naar het voorschrift van art. 1 en naar de voorschriften der betrokken autoriteiten. Artikel 8. Een oorlogsschip of daarmede in art. 2 onder 3° gelijkgesteld vaartuig van een oorlogvoerende, dat zich bij het uitbreken van den oorlog in het rechts gebied mocht bevinden, moet binnen den door de plaatselijke autoriteiten voorgeschreven termijn vertrekken. Artikel 9. (1). Wanneer oorlogschepen of daarmede in art. 2 onder 3° gelijkgestelde vaartuigen van tegen elkander oorlogvoerende partijen, welke onder art. 6 of 8 vallen, zich gelijktijdig in elkanders nabij heid binnen het rechtsgebied bevinden, moeten er minstens 24 uur verloopen tusschen het vertrek van aan elkander vijandige schepen. De orde van het vertrek wordt, behoudens bijzondere omstan digheden, bepaald door de orde van aankomst. (2). Een oorlogsschip of een daarmede in art. 2 onder 3° gelijkgesteld vaartuig van één der oorlog voerende partijen kan dezelfde of een nabijgelegen haven of reede niet verlaten binnen 24 uur na vertrek van een handelsvaartuig, dat de vlag van zijn tegenpartij voert. Artikel 10. (1). Wanneer een oorlogsschip of daarmede in art. 2 onder 3° gelijkgesteld vaartuig van een oor logvoerende bij het uitbreken van den oorlog in

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 17