waardoor de gevechtsleiding van dat onderdeel aan zelf bewustheid en kracht wint. ad. b De invloeden, waaraan de reserves zelf bloot staan, stellen aan deze troepen hooge eischen. Niet alleen, dat zij vooral in den aanval de uitwerking van 's vijands wapenwerking op de voorgaande troepen waarnemen en a.h.w. mede beleven, zonder daarbij te kunnen ingrijpen, doch zij staan zelf eveneens bloot aan 's vijands wapen werking, hetgeen zij min of meer lijdelijk moeten aan vaarden. Het ondergaan van vernietigende invloeden is voor den man veel moeilijker te dragen, indien daartegen niet wordt gehandeld, dan wanneer hij daartegen kan optreden, ook al is dit optreden slechts van weinig of geen invloed op de vermindering of veronzijdiging van die bedreiging. Het moreel van de reserves wordt dus ernstig beproefd en in verband daarmede dienen com mandanten van de afdeelingen niet alleen steeds te stre ven naar maximum dekking tegen zicht en vuur van hun troep, doch moeten zij mede trachten hun personeel gees telijk af te leiden van het dreigend gevaar door hen voortdurend bezig te houden met verschillende verrich tingen als verbetering van de opstelling, uitvoering van verkenningen, verplegingsmaatregelen enz. 1). HL De verdediging. 1. Algemeen. De verdediging ontleent haar kracht aan het afstootend ver mogen van de vuurorganen, die in onderlingen samenhang in breedte en diepte in het te verdedigen terreindeel worden gegroe peerd, waarbij het passief afwerende vermogen van het terrein tot een maximum wordt uitgebuit en waar mogelijk nog kunst matig wordt vergroot.2). Door de kracht van dit vuur moet dus in de allereerste plaats getracht worden het doel van de verdediging het betreden van een bepaalde terreinstrook den vijand te ontzeggen te bereiken. Vuur uitwerking en organisatie van vuren eischen stabiliteit in de groepeering van de beschikbare vuurorganenhieruit volgt, dat de verdediging zoo min mogelijk beweeglijk moet worden gevoerd, want beweeglijkheid doet schade aan vuuruitwerking en vuursysteem. x) Zie G. V. I. (oud) punt 30. 2) „La défense est le feu qui arrête" (Règl. de l'Inf. Combat). „Die Verteidigung des Hauptkampffeldes gründet sich auf die planmaszig vorbereitete Feuertatigkeit aller Waffen" (Die Truppenführung)Zie voorts A.T.V. n, punt 67. 903

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 26