1. MONUMENTENSERIE. HET TAMIANG-MONUMENT. Het Tamiang-monument bevindt zich op de Esplanade te Medan tegenover het station en werd in 1894 door een comité onder voorzitterschap van den toenmaligen kapitein der Infanterie De Beijer „ter nagedachtenis van de bij de jongste gevechten in Tamiang gesneuvelde krijgsmakkers" opgericht. Een officieele overdracht van dit monument aan de Gemeente heeft nooit plaats gehad, echter heeft de Gemeente Medan dit monument immer beschouwd als aan hare zorgen te zijn toever trouwd. In het jaar 1913 werd door een onbekende aan de Gemeente een som van 500.— geschonken „om uit de rente daarvan telken „jare den 30 en April een krans te bekostigen en deze te doen „hechten aan het Tamiang monument op de Esplanade als een „zeer bescheiden hulde, niet alleen voor de mannen die in April „1893 tot bevestiging van ons gezag en de mogelijkheid dit gewest „tot rustige ontwikkeling te brengen in Tamiang het leven lieten, „maar meer nog in het algemeen aan het Nederlandsch-Indische „Leger dat met zooveel persoonlijke opofferingen allerwege in „onzen Archipel den grondslag voor orde, ontwikkeling en wel vaart gelegd heeft en dat steeds gereed bevonden is, daarvoor „nog meer offers te brengen". De kranslegging heeft van 1914 af telken jare op 30 April plaats gevonden. In 1937 heeft de Plaatselijk Militair Commandant in tegen woordigheid van het geheele garnizoen, namens het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger, op 31 Augustus een krans op het monument gelegd. Op het monument zijn vier marmeren platen aangebracht ver meldende de krijgsverrichtingen en de namen van de gevallenen t.w. Eerste plaat Tweede plaat Tamiang 1893 C. Van der Schroeff le. Luit. der Inf. J. Copius Peereboom Korpl. Mariniers Smit alg. stb. nr. 15749. Korpl. Mariniers Viergeven le. Luit. der Mariniers. alg. stb. nr. 16060. Marinier le. kl. Kiestra alg. stb. nr. 16936. Marinier le. kl. Beers alg. stb. nr. 15332. Bootmansmaat Blauwboer alg. stb. nr. 20287. 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 2