kelijk kleine, wendbare vliegtuigen worden gebruikt die zich in grillige koersen boven het gevechtsveld zullen bewegen, om welke om reden zij niet als een loonend doel voor de luchtdoelartillerie kunnen worden beschouwd. Het kan voorkomen dat de vliegtuigbemanning iets meent waar te nemen, wat zij echter niet met zekerheid kan vaststellen, maar wat zoo belangrijk zou kunnen zijn dat het moeite waard is daarop een verkenningsstoot uit te voeren. Bij een goed uitgevoerde verkenningsstoot begeeft het vliegtuig zich buiten het gevechtsterrein (buiten gezichtsbereik)daalt daar, en keert in scheervlucht terug naar het gewenschte punt, om op dezelfde wijze weer te verdwijnen. Gedurende de scheervlucht beweegt het vliegtuig zich zoo laag mogelijk boven den grond, daarbij gebruik makende van de gezichts- en geluiddekkingen, welke het terrein biedt (begroeiingen, heuvels e.d.) Wegens dé zeer groote snelheid over den grond is het voor de bemanning dikwijls zeer moeilijk zich te oriënteeren, zoodat lang niet altijd het gewenschte punt wordt bereikt. Gedurende deze scheervlucht is het vliegtuig niet alleen een loonend doel voor de luchtdoel mitrailleurs, maar ook voor de meeste andere mitrailleurs en zelfs voor alle handvuurwapenen, ook bij nacht, zelfs al wordt het doel niet verlicht. Als waarnemingsopdrachten moeten worden beschouwd de opdrachten tot het waarnemen van eigen artillerievuur. Ofschoon de daartoe aangewezen vliegtuigen zich slechts binnen een beperkt gebied ophouden, zullen zij zich toch op nagenoeg dezelfde wijze gedragen als bij de tactische verkenning, zoodat ook zij geen loonend doel voor de luchtdoelartillerie bieden. Het eenige ver schil met de tactische verkenning is dat deze vliegtuigen ook op grootere hoogte kunnen optreden, zelfs tot 4000 m toe. Bij verbindingsopdrachten hebben de vliegtuigen tot taak om ten behoeve van een hoogeren bevelhebber de plaatsen vast te stellen van de staven van de troepen in de voorste lijn, van de voorste infanterielinie zelf, dan wel van een zelfstandig optredend detachement. Deze vliegtuigen zullen zich dus hoofdzakelijk boven eigen troepen ophouden en zich daar op nagenoeg dezelfde wijze gedragen als bij de tactische verkenning, zoodat ook zij geen loonend doel voor de luchtdoelartillerie bieden. Zij zullen optre den tot hoogten van hoogstens 2500 m, daar zij als regel slechts de seinlappen behoeven waar te nemen, welke door de comman doposten en door de voorste infanterieafdeelingen worden uitgelegd. Strategische verkenningsopd.rachten hebben ten doel het ver kennen van bepaalde objecten (steden, emplacementen e.d.), het verkennen van wegen met de zich daarin bevindende kunstwerken, het waarnemen van den vijandelijken aan- en afvoer, van troe- 912

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 35