penconcentraties en troepenverplaatsingen op groote schaal achter het front, het verkennen van de plaatsen en de bewegingen van vijandelijke schepen, het door den vijand inrichten van vlieg velden, e.d. Zij kunnen worden uitgevoerd, hetzij met het bloote oog, waarbij de berichtgeving geschiedt per radio dan wel mon deling of schriftelijk na de landing, hetzij fotografisch. Geschiedt de verkenning met het bloote oog, dan worden weinig details waargenomen en onthouden, terwijl eenige malen in gril lige koersen over het waar te nemen object gevlogen zal worden, zoodat deze vliegtuigen geen loonend doel bieden voor de lucht doelartillerie. Geschiedt de verkenning fotografisch, dan worden alle details van het object vastgelegd, zoodat de verkenning veel belangrijker resultaat kan hebben. Bij deze verkenning wordt waarschijnlijk niet meer dan eenmaal in een nagenoeg rechten koers over het object gevlogen, zoodat beschieting door luchtdoelartillerie zeker loonend, en, in verband met de mogelijke ernstige gevolgen van de verkenning ook zeer gewenscht zal zijn. Hoewel het voor de uitvoering van de opdracht voldoend is, dat hiervoor een vliegtuig wordt ingezet, kan het, ter bescherming tegen jachtvliegtuigen, voorkomen, dat een groep van twee of meer vliegtuigen voor deze taak wordt aangewezen. Bij de strate gische verkenningsopdrachten zullen de vliegtuigen als regel hoog vliegen (om de gedachte te bepalen boven de 4000 m), waarop de aanwezigheid van luchtdoelgeschut nabij het object van veel invloed zal zijn. Ten slotte kunnen onder verkenningsopdrachten ook nog wor den gerekend foto-opdrachten, welke ten doel hebben een foto kaart van een bepaald terrein te vervaardigen. Bij deze opdrach ten zullen de vliegtuigen, welke meestal alleen optreden, als regel eenige rechtlijnige, aan elkaar evenwijdige koersen vliegen, zoodat een beschieting door luchtdoelartillerie zeker loonend zal zijn. Gewoonlijk zal op de middelbare hoogten (3000 tot 5000 m) wor den gevlogen, waarop de aanwezigheid van luchtdoelgeschut van veel invloed zal zijn. B. Gevechtsopdrachten. Gevechtsopdrachten kunnen worden onderscheiden in bombar dementsopdrachten en jachtaanvallen. Jachtaanvallen worden slechts uitgevoerd op vliegtuigen in de lucht, en blijven daarom hier verder buiten beschouwing. Bombardementsopdrachten kunnen worden uitgevoerd in horizontale vlucht, in scheervlucht en in duikvlucht. 1. De bomaanvallen in horizontale vlucht. De bomaanvallen in horizontale vlucht komen bij den huidigen stand der vliegtuigtechniek en der vliegtuigbewapening, het meeste voor. Zij kunnen met bijna alle soorten vliegtuigen worden uit- 913

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 36