gevoerd, terwijl bij gebruik van groote vliegtuigen een groot aantal bommen van groot gewicht kan worden meegevoerd. Door hoog te vliegen wordt getracht een zekere mate van veilig heid te verkrijgen tegen het luchtdoelgeschut, hetgeen ook dikwijls gelukt, omdat hierdoor de aanval vaak pas laat wordt ontdekt. Hier staat tegenover dat de trefkans der bommen geringer wordt. Door het vliegen met meer vliegtuigen in verband wordt de uitwerking vergroot (op doelen van groote uitgestrektheid), dan wel de tref kans vergroot (op doelen van kleine afmetingen). Hier staat tegen over dat een groote formatie vliegtuigen meer trefkans biedt voor het luchtdoelgeschut dan een kleine formatie, zoodat dikwijls instede van in een groep van bijv. 9 vliegtuigen de aanval wordt uitgevoerd in bijv. 3 groepen van 3 vliegtuigen, welke op verschil lende hoogten en zeer kort na elkaar uit verschillende richtingen aanvallen. De batterij commandanten der luchtdoelartillerie moeten daarom, zelfs al hebben zij een doel onder vuur, steeds met de uiterste oplettendheid door verschillende waarnemers het overige luchtruim doen afzoeken, om te voorkomen dat alle batterijen op de eerste aanvalsgroep zouden blijven vuren, terwijl de tweede en eventueel volgende aanvalsgroepen ongehinderd haar bommen zouden kunnen afwerpen. De bomaanval in horizontale vlucht kan worden uitgevoerd op hoogten, varieerende van enkele honderden meters tot de maxi mum bereikbare vlieghoogte van de betrokken vliegtuigen toe. Boven de 600 m zal als regel van richtinstrumenten worden gebruik gemaakt. Dit nu is zeer belangrijk voor de luchtdoelartil lerie, aangezien het, bij gebruik van richtinstrumenten, voor de aanvallende vliegtuigen noodzakelijk is om kort voor en in aan sluiting op het afwerpen van de bommen, gedurende eenigen tijd (om de gedachte te bepalen van 30 tot 60 seconden) op constante hoogte met een constante snelheid in den aanvalskoers te vliegen. Aangezien de luchtdoelartillerie z.m. de aanvallende vliegtuigen moet afschieten, alvorens zij hun bommen hebben geworpen, is dit dus de periode, gedurende welke deze artillerie het meeste kans op succes heeft. Immers, te voren zullen de aanvallende vliegtuigen waarschijnlijk met onregelmatige koersen en dikwijls met steeds verminderende hoogte komen aanvliegen, zoodat een beschieting weinig kans op succes zal hebben. Naast den eisch van een volkomen automatische vuurleiding in verband met den geringen beschikbaren tijd volgt uit het voorgaande, dat indien deze vliegtuigaanvallen op groote hoogte (om de gedachte te bepalen boven de 4000 m) worden uitgevoerd, het voor de luchtdoelartillerie noodzakelijk is, dat de vluchttijd zoo gering mogelijk wordt gehouden, en dus in geen geval boven de 30 seconden uit mag gaan. Te meer is dit noodzakelijk om de 914

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 37