kans, dat het vliegtuig gedurende den vluchttijd zijn koers of hoogte wijzigt, en zich aldus aan de uitwerking van het geschut zou onttrekken, zoo gering mogelijk te maken. Om dezen geringen vluchttijd bij de hier bedoelde hoogten te bereiken zal geschut noodig zijn van 8 tot 12, voor de toekomstige nog grootere hoogten zelfs wel van 12 tot 22 cm met een zoo groot mogelijke aanvangssnelheid (minstens 750 m/sec.) Hoe grooter het kaliber, hoe grooter wel is waar de uitwerking van het enkele schot zal zijn, maar hoe minder wendbaar de vuur mond, dus hoe minder snel van zijdelingsche- en hoogterichting kan worden veranderd. Voor lager vliegende vliegtuigen (om de gedachte te bepalen tot 3000 m toe)welke een grootere hoeksnel- heid hebben ten opzichte van de batterij zal het bovenbedoelde geschut dus niet het meest geëigende zijn. Voor deze hoogten ech ter is het voor het verkrijgen van den gewenschten korten vlucht tijd niet meer noodzakelijk de hierboven genoemde groote kalibers te gebruiken, doch kan met een kleiner kaliber worden volstaan, waardoor de wendbaarheid van den vuurmond veel grooter kan worden, terwijl bij projectielen voorzien van schokbuizen, auto matische kanonnen kunnen worden gebruikt, zoodat bovendien de vuursnelheid belangrijk kan worden opgevoerd. Voor dit doel zijn dan ook automatische luchtdoelkanonnen in gebruik met een kaliber van ongeveer 4 cm. Voor de allergeringste vlieghoogten (om de gedachte te bepalen tot 1000 m) is echter zelfs de wendbaarheid van dit geschut nog te gering door de zeer groote hoeksnelheid der doelen. Voor de bestrijding van bomaanvallen op deze hoogten, alsmede voor de hierna te noemen aanvallen in scheervlucht, zal dus geschut moeten worden gekozen met een nog grootere wendbaar heid, hetgeen alleen verkregen kan worden door vermindering van het kaliber. Hiermee mag echter niet te ver worden gegaan. Immers, het verschil tusschen geschut en mitrailleurs is o.a. dat het geschutprojectiel een springlading heeft, de mitrailleurkogel niet. Bij treffen van het doel zal de mitrailleurkogel, zelfs die van het zwaarste bekende kaliber, slechts een mooi rond gaatje ver oorzaken. Een modern metalen vliegtuig kan zeer veel gaten van mitrailleurkogels verdragen in vleugels, romp en staarteerst wanneer de vitale deelen (bemanning, motor, enz.) worden getrof fen kan het vliegtuig tot dalen worden gedwongen. Een brisant- projectiel daarentegen, voorzien van een zeer snel werkende schok- buis, slaat in een linnen of metalen vleugel of romp een zoodanig gat, dat de vliegeigenschappen van het vliegtuig totaal veranderen, zoozeer zelfs, dat bij een of enkele van dergelijke treffers het vliegtuig tot dalen wordt gedwongen, zelfs al wordt een niet-vitaal deel getroffen. Bij beschieting met dit geschut word dus elk deel van het vliegtuig van vitaal belang, het trefoppervlak is veel grooter, een voordeel dat ruimschoots opweegt tegen de iets 915

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 38