Derde plaat Vierde plaat Rantau Pakam. Loeboek Batil. Pasir Poetih. Toempoeh Tenggah. Eur. fus. Ilgner alg. stb. nr. 31831. Eur. fus. Van Driel alg. stb. nr. 24965. Eur. fus. Groot alg. stb. nr. 35240. Inl. Korpl. Tokario alg. stb. nr. 34724. Inl. fus. Hoedotiko alg. stb. nr. 59. Inl. fus. Matarim alg. stb. nr. 35916. De Tamiang Expeditie 1892/93. In 1884 werd in de onderafdeeling Beneden Langkat een begin gemaakt met de ontginning van petroleumbronnen te Telaga Said aan de Lepan-rivier, terwijl de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Neder landsch- Indië, die in 1890 was opgericht, te Pangkalan Brandan een etablissement stichtte voor de bewerking en verscheping van de daar gewonnen petroleum. Deze ontluikende nijverheid werd bedreigd door den voortdu- renden toestand van onveiligheid in het aangrenzende Tamiang. Reeds sedert 1877 waren herhaaldelijk Atjehsche benden in Ta miang en Langkat doorgedrongen, die zich daar aan moord en roof schuldig maakten. Herhaaldelijk was daartegen zelfs met vrij sterke militaire troepen opgetreden en men was er wel telkens in geslaagd den vijand te verdrijven, doch nimmer hem een zeer gevoeligen klap toe te brengen. Het was ongeveer medio 1892, toen berichten inkwamen, dat het beruchte benaehoofd Nja Makam voorbereidingen maakte voor een nieuwen inval in Tamiang en Langkat, maar door de van onze zijde genomen maatregelen, waarbij o.m. de mobiele colonne van Bindjey gezonden werd om Boeloe Telang, Pangkalan Brandan en Boekit Mas te bezetten, zag Nja Makam toen van zijn voornemen af. In Januari 1893 kwam genoemde Nja Makam echter werkelijk met eenige honderden volgelingen opdagen en deed een krachtigen aanval op Seroeway aan deze zijde van de Tamiangrivier. Het Maleische gedeelte van deze kampong werd in brand gestoken en slechts onmiddellijk uitrukken van een militaire patrouille onder den postcommandant, luitenant Van der Schroef, voorkwam dat een gelijk lot den Chineeschen kamp trof. De Atjehers trokken hierop over de rivier terug en bezetten een stelling bij Rantau Pakam, ongeveer 'o km benedenstrooms van Seroeway. Zij bleven echter steeds in de omgeving rond- 880

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 3