voor verschillende berekeningen een vliegsnelheid van 300 km/u. 83 m/sec.) zal worden aangenomen. Worden de vliegsnel- heden in de toekomst nog hooger, dan zullen dus de hierna voorkomende aannamen en berekeningen dienovereenkomstig moeten worden herzien. Tenslotte hangt de vorm van de bom- baan ook nog af van de ballistische eigenschappen (vorm, gewicht, enz.) van de bom. Deze loopen echter voor de tegenwoordige bommen zoo weinig uiteen, dat voor de verschillende berekenin gen een gemiddelde zal worden gekozen. In fig. 1 zijn de afwerpafstanden af te lezen voor een gemid delde bom bij verschillende vliegsnelheden (ten opzichte van den grond)behoorende bij de verschillende vlieghoogten. Wat betreft de vliegsnelheid bij de hier bedoelde bomaanvallen moge nog het volgende worden opgemerkt. Tijdens de nadering, en ook zoodra de bommen zijn afgeworpen, zal bij den aanval op een door luchtdoelartillerie verdedigd object, zeker met de grootst mogelijke snelheid worden gevlogen, waarvoor hier zal worden aangenomen 450 km/u. Bij den aanval echter op een klein doel, of indien in een groot doel, bijv. een stad, een of meer belangrijke punten voorkomen, waarop de bomaanval moet wor den uitgevoerd, zal, bij den huidigen stand der afwerptechniek, ter verkrijging van een betere trefkans belangrijk langzamer worden gevlogen, bijv. hoogstens 300 km/u. Beide hier genoemde getallen zijn aannamen, die als het ongunstigst voor de luchtdoel artillerie moeten worden beschouwd. De hier bedoelde bomaanvallen in horizontale vlucht zullen bij nacht op vrijwel dezelfde wijze worden uitgevoerd als overdag, althans wanneer het object verdedigd wordt door luchtdoelartil lerie, bijgestaan door zoeklichten. Is dit laatste niet het geval, dan zal 's nachts aanmerkelijk lager worden gevolgen. 2. De bomaanvallen in scheervlucht. De bomaanvallen in scheervlucht worden uitgevoerd door een of enkele vliegtuigen, zoo laag mogelijk boven den grond, waarbij gebruik wordt gemaakt van de gezichtsdekkingen (begroeiingen, heuvels, e.d.) welke het terrein biedt. Hierbij komt dat de vlieg tuigen dikwijls eerst zeer laat, en dan nog vaak uit een verkeerde richting, worden gehoord, zoodat een buitengewoon groote waak zaamheid, vooral in geaccidenteerde terreinen, noodzakelijk is. Na de voorgaande bespreking van de verschillende geschutsoorten zal het wel duidelijk zijn, dat deze aanvallen alleen met eenige kans op succes te bestrijden zijn met de lichte machinekanonnën van 2 a 4 cm. Het kan voorkomen dat de aanvallen in scheervlucht, bij gebrek aan het geëigende materieel, uitsluitend worden uitgevoerd met de mitrailleurs der vliegtuigen. Bij een vliegsnelheid van 300 km/u. en een vuursnelheid van 1000 schoten per minuut betee- 918

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 41