Hoewel niet waarschijnlijk is het toch ook niet geheel uitge sloten dat s nachts bomaanvallen in scheervlucht worden uitge voerd, bijv. in heldere nachten. Een beschieting door de lichte machinekanonnen of luchtdoelmitrailleurs is dan zeker mogelijk en loonend, ook al wordt het doel niet door zoeklichten verlicht, hetgeen bij deze soort aanvallen onuitvoerbaar is. 3. De bomaanvallen in duikvlucht. De bomaanvallen in duikvlucht worden uitgevoerd tegen doelen van geringe afmetingen, waarbij dus een groote trefkans nood zakelijk is. De hiervoor gebruikte vliegtuigen kunnen meestal slechts 1 groote, 2 middelbare, of 6 a 8 kleine bommen meevoeren. De snelheid gedurende het duiken kan oploopen tot 600 a 800 km/uur, zoodat voor het bevuren van deze doelen een groote vuursnelheid en wendbaarheid noodzakelijk is. Is het object door luchtdoelgeschut verdedigd, dan zal de bom dikwijls reeds op 2000 m hoogte worden losgelaten anders kan de duik tot op 600 m worden doorgezet. De duikhoek bedraagt 60 a 90°. De beste verdediging tegen deze aanvallen geschiedt met auto matisch luchtdoelgeschut van 4 cm, opgesteld in het object zelf (schepen), in welk geval de aanvallende vliegtuigen als het ware in de dan nagenoeg gestrekte kogelbaan vliegen. Bij de verde diging van groote objecten (steden) mag hieraan echter niet te streng worden vastgehouden, en moet de opstelling van dit lucht doelgeschut voor zoover mogelijk passen in het algemeene ver dedigingsschema. Hoewel niet waarschijnlijk, kunnen bomaanvallen in duikvlucht toch ook wel 's nachts worden uitgevoerd. Een beschieting zal, zelfs onder overigens zoo gunstig mogelijke omstandigheden, weinig kans op succes opleveren. In het voorgaande hebben we gezien hoe de luchtstrijdkrachten zullen kunnen optreden. Vanzelf zijn we daarbij gekomen tot de eischen, waaraan het luchtdoelgeschut moet voldoen, alsmede de taak, welke aan dit geschut moet worden opgedragen, waaruit, in verband met de techniek, volgt, welke soorten luchtdoelgeschut voor een goede luchtverdediging onontbeerlijk zijn. Het optreden der luchtstrijdkrachten echter is in hooge mate afhankelijk van de weersomstandigheden, welke dan ook dikwijls oorzaak zullen zijn, dat de luchtstrijdkrachten op geheel andere wijze zullen optreden dan ^hiervoor aangegeven. Veel invloed kan dit echter niet heb ben op het gebruik der luchtdoelartillerie. Bij de bespreking der verschillende geschutsoorten hebben we weliswaar gezien dat zij zich speciaal eigenen voor bepaalde soorten doelen, maar bij een bomaanval zullen toch alle beschikbare wapens moeten worden ingezet, ook die, welke zich voor beschieting van dat speciale doel minder eigenen (bijv. wegens de vlieghoogte). 920

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 43