telefoonlijnen verbonden met de telefooncentrale van den com mandant luchtverdediging. Van deze centrale loopen weer eigen lijnen naar de verschillende batterijen. Zoodra nu een luchtwachtpost een doel ontdekt meldt hij lucht - gevaar", waarna de bedienaars van de centrale onmiddellijk den post verbinden met alle batterijen en met den commandant lucht verdediging zelf. Indien nu voor de luchtwachtberichten een bepaald schema wordt gebruikt, dat bij ieder bekend is, zoodat slechts enkele woorden behoeven te worden overgetelefoneerd, zal de tijd, van het oogenblik van waarnemen (hooren) van het doel tot de aankomst van het bericht bij de batterij niet langer dan 1 minuut behoeven te duren. Nemen we aan dat het dan nog 1% minuut duurt voordat de eerste schoten bij het doel aankomen, dan hebben de aanvallende vliegtuigen dus gedurende 2% minuut hun weg ongestoord kunnen vervolgen. Uit fig. 1 volgt, dat de aanvallende vliegtuigen hun bommen kunnen afwerpen op zijn vroegst op 2,5 km (vliegsnelheid 300 km/uur, aanvalshoogte 5000 m) van de grens van het object. Bij een vliegsnelheid van 450 km/u. (voordat tot het eigenlijke „bommenrichten" wordt overgegaan) wordt in 2% minuten 18,75 km afgelegd, zoodat de luchtwachtposten van de luchtdoelartil lerie op minstens 2,5 km -f- 18,75 km 21,25 km van de grens van het object moeten zijn verwijderd. De luchtwachtposten dienen echter mede voor den jachtvlieg- dienst en voor de luchtbescherming, voor welk doel ze op veel grooteren afstand van het object moeten liggen. Voorts mag niet worden vergeten, dat de taak van de lucht wachtposten een moeilijke en zeer vermoeiende is, zelfs al wordt voor een behoorlijke aflossing zorg gedragen. Het is daarom in het geheel niet uitgesloten dat vliegtuigen aan de waakzaamheid van de posten ontsnappen, vooral 's nachts, wanneer de waarneming dikwijls geheel op het gehoor moet geschieden. Om dit te voor komen is het niet alleen noodig de posten vrij dicht bij elkaar te plaatsen, zoodat een vliegtuig dat aan de waakzaamheid van een post ontsnapt nog door den daarnaast liggenden post kan worden ontdekt, maar ook om rondom den reeds genoemden postenkring een tweeden kring van luchtwachtposten te leggen. Een vliegtuig, dat door den buitensten kring van posten is gemeld, zal vermoe delijk korten tijd later door den binnensten postenkring worden ontdekt, waaruit een indruk kan worden verkregen van de ver moedelijke aanvalsrichting. Tot nu toe werden de luchtwachtpos ten meestal opgesteld in 2 kringen om het object, gelegen op onge veer 50 en 100 km afstand daarvan. (Wordt vervolgd) 922

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 45