juiste middel om derde mogendheden te overtuigen van hun naar Japansche meening onjuist inzicht in den politieken toe stand in Oost-Azië, en hen over te halen hun pro-Chineesche houding te laten varen. De plotselinge, kunstmatig opgevoerde ontstemming tegen Groot-Brittanië is wel een van de zonderlingste verschijnselen in dezen oorlog. Inderdaad heeft het Britsche rijk de Chineezen niet meer geholpen met wapens en munitie dan andere rijken. Eer minder. De grootste wapenleverancier der Chineezen was Duitschland, terwijl bovendien een 50-tal Duitsche militaire raadgevers het Chineesche leger hielpen opbouwen, uit rusten en oefenen. Nochtans ontdekten de Japansche militairen op een kwaden dag ineens, dat de voortgezette weerstand der Chinee zen feitelijk alleen het gevolg was van Britsche steun en sympa thie. En dat terwijl de eenige daad der Britten was de steun aan den buitenlandschen handel door de ondersteuning van den Chi- neeschen dollar met behulp van een tien millioen fonds, een daad, waarvan de Japanners tot het verkrijgen van buitenlandsche deviezen in niet geringe mate mede voordeel hebben getrokken. Het zal wel altijd nu de Tokio conferentie als doodgeloopen kan worden beschouwd duister blijven, hoe de Japanners hebben kunnen meenen door een conferentie Groot-Brittanië dat zich altijd nog door het Negenmogendheden verdrag gebonden acht te kunnen ompraten en tot positieve medewerking aan den dooi de Japanners beoogden afbraak van China te bewegen. Eindelijk had het kabinet Hiranuma nog zijn hoop gebouwd op een militair verdrag met de beide andere leden van de Berlijn RomeTokio as. Voor het meerendeel dergenen, die de Japansche politiek volgen was het echter een raadsel, welke voordeelen Japan van zulk een verdrag meende te mogen verwachten. Tenzij dit land immer nog in de eenigszins naieve meening verkeerde, dat het anti-comintern verdrag uitsluitend tegen Rusland bedoeld was. Uit het feit, dat de Japanners tijdens het Hiranuma kabinet zoozeer den nadruk legden op de actie tegen buitenlandsche settle ments in het algemeen, en tegen Groot-Brittannië in het bijzonder, en tegelijk op de toenadering tot de totalitaire staten, zou men geneigd zijn af te leiden, dat zij op de een of andere wijze trachtten het China incident tot een wereld incident uit te breiden. Het is echter ook mogelijk, dat de geheele actie tegen de Britten alleen bedoeld was om de aandacht van het Japansche volk af te leiden van het incident in China, terwijl de toenadering tot Berlijn en Rome tegen den zin van Hiranuma door de militairen gewild beoogde steun te zoeken tegen het als den aartsvijand beschouwde Russische rijk. Het einde van het Hiranuma kabinet naderde snel, toen als eerste resultaat van het in voortdurend erger mate schaden van de belangen van derde mogendheden, de Vereenigde Staten het verdrag van handel en scheepvaart van 1911 opzegden, welke opzegging een zware economische slag dreigt te worden. Daarop 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 48