volgde het doodloopen van de Tokio conferentie, terwijl de zwaar ste slag de Japansche politiek trof, toen kort na het sluiten van een handelsverdrag, het sluiten van een non-agressie verdrag tusschen Duitschland en Rusland bekend werd. Daarmede is niet alleen aan de hoop van een gezamenlijke actie der drie bondge- nooten tegen Rusland de bodem ingeslagen, erger nog, Duitsch land beveiligt nu den rug der Sovjet Unie ingeval deze zich tegen Japan keert. Mag men verschillende competente schrijvers1) gelooven, dan zou de politiek van Stalin geheel op het Oosten - Aziatisch Rus land georiënteerd zijn. Met W.-Europa wenscht hij zich zoo min mogelijk in te laten, daarom, toen hij de keuze had tusschen een verbond met de democratieën en een non-agressie verdrag met Duitschland, zou hij zonder aarzeling aan het laatste de voorkeur hebben geschonken. Siberië zou hij willen ontwikkelen. Hij is een Aziaat. In Azië zou hij Rusland's toekomst willen zoeken. Indien deze meening juist is en het heeft er allen schijn van, gezien den loop der gebeurtenissen sindsdien dan volgt daaruit, dat Rus land niet kan gedoogen, dat Japan China onderwerpt, en daardoor een allergevaarlijkste vijand zou worden op den weg der Russische economische ontwikkeling van Siberië. Dan volgt daaruit ook, dat Rusland met alle macht en ten allen tijde zijn zeehavens aan de kust der Pacific zal verdedigen, ook Wladiwostok, dat als een doorn in het hart van Japan prikt, waar het het middelpunt is van den boog, waarop de Japansche eilanden liggen. Dan is het ook begrijpelijk, waarom alle Westersche reizigers, die via Siberië naar het Oosten terug keeren nu al veel langer dan een jaar, bijna zon der uitzondering allen verhalen hebben weten te vertellen over de eindelooze hoeveelheid Russische treinen met soldaten en oorlogs- materieel op weg naar het Oosten. Nog slechts een paar weken geleden vertelde een reiziger, dat zijn trein 48 uur op een zijspoor- had moeten stoppen om een ongenoemd aantal van zulke treinen voorbij te laten. Rusland moet op die wijze wel een geweldige krijgsmacht in Oost-Siberië hebben verzameld. Zal Rusland, nu het in het Westen de handen vrij heeft gekregen, deze vrijheid bezigen om in het Oosten meer positief op te treden Interessant is het in dat verband te vernemen, dat op 1 September plotseling een nieuwe Russische ambassadeur zijn geloofsbrieven te ChungKing heeft aangeboden. Niemand wist nog, dat daar een nieuwe ambassadeur was aangekomen. Bij de aanbieding hield deze waardigheidsbekleeder een toespraak, welke aan duidelijk heid weinig te wenschen overliet. Hij zeide het als een plicht te beschouwen het Chineesche volk de verzekering te geven van de ernstig gemeende vriendschap der Russen en van hun bewon dering voor den heldhaftigen strijd van het Chineesche volk voor b O.a. Bess op 22 Juli in de Saturday Evening Post, dus eenigen tijd vóór het sluiten van het non-agressieverdrag. 926

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 49