929 BOEKBESPREKING. „De economische verdediging van Nederland" door Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn. Drukkerij en uitgeverij de Hofstad, Den Haag. Van de hand van den kolonel b.d. van het Kon. Ned.-Ind. Leger, oud- Volksraadslid Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, den man, wiens in 1934 samengestelde „Nota betreffende de economische verdediging van Neder- landsch-Indië" de basis is geworden, waarop onze huidige staatsmobilisatie berust, is een werk verschenen onder bovenaangehaalden titel, dat als een pendant van ovengenoemde nota is te beschouwen. Al is het werk geheel ingesteld op de Nederlandsche economische verdediging Nederlandsch- Indië wordt er slechts enkele malen terloops in genoemd toch is de lezing van deze doorwrochte studie voor ons van belang, ook voor degenen, die de Nota, welke niet werd gepubliceerd, kennen, temeer omdat het boek van zeer recenten datum is en de S. uiteraard na 1934 gelegenheid heeft gehad zijn inzichten in het staatsmobilisatieprobleem nog te verdiepen. De totaalindruk, dien het werk na bestudeering achterlaat, is deze, dat de economische verdediging heden ten dage een zaak is geworden van zóó verbijsterende gecompliceerdheid en gigantische afmetingen, dat alleen door een uiterst zorgvuldige organisatie en voorbereiding in vredestijd en door een onbekrompen ter beschikking stelling van de daartoe noodige middelen, financieele zoowel als personeele en materieele, in deze succes te verwach ten is. Er is vrijwel geen schuilhoek meer van het openbare leven, die niet door de economische verdediging wordt bestreken, er worden practisch geen maatregelen te diep ingrijpend geacht, om toepassing te vinden, er zijn welhaast geen kosten meer waarvoor men terugdeinst om dit deel van de staatstaak naar den eisch te verzorgen. En het staat wel vast dat een land, dat in dit opzicht een aanzienlijken achterstand te boeken heeft, onder zóó ongunstige voorwaarden den oorlog ingaat, dat zelfs een vrij aanzienlijk overwicht van zijn weermacht dit nadeel niet goed kan maken. Diepgaande kennis en zorgvuldige organisatie van de economische verde diging is dus gebiedende eisch voor elk land, dat voor de taak kan worden worden gesteld zijn onafhankelijkheid te verdedigen. In Hoofdstuk I geeft S. een overzicht van het economische aspect van den wereldoorlog en toont hij aan, dat ook in dezen oorlog reeds de econo mische factoren een beslissende rol hebben gespeeld. Hij schetst de gevolgen van de hongerblokkade van Duitschland en bewijst aan de hand van cijfers, hoe fataal die gevolgen vcor dit land geweest zijn. Daarnaast betoogt hij, hoe Rusland den oorlog verloor door de gebrekkige voorziening van zijn leger met wapentuig en munitie, een gevolg, niet van een tekort aan econo mische hulpbronnen, maar van een tekort aan vermogen daarvan een doeltreffend gebruik te makenniet alleen had de industrieele oorlogs voorbereiding in Rusland alles te wenschen overgelaten doch bovendien bleek de regeering in oorlogstijd onbekwaam om de industrie te organiseeren. Uit het voorbeeld van deze beide landen, waarvan het eene door een doel- treffenden maatregel van den vijand, de blokkade, het andere door eigen onbekwaamheid, economisch achterop kwam en daardoor den oorlog ver loor, blijkt ten duidelijkste, dat de economische verdedigingsvcorbereiding een onmisbaar element geworden is van de moderne oorlogvoering. En dit zal in de toekomst nog in sterk verhoogde mate het geval zijn, nu door de ontwikkeling van het luchtwapen het middel is geschapen om storend in de vijandelijke voedselvoorziening en in het productievermogen van de oorlogs-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 52